آیا توصیه به «شمارش گوسفند» برای بی خوابی واقعا مفید است؟

آیا توصیه به «شمارش گوسفند» برای بی خوابی واقعا مفید است؟

بسیاری از ما این توصیه معروف مبنی بر «شمارش گوسفند» برای مقابله با بی خوابی را در کودکی یا بزرگسالی شنیده ایم.

به گزارش امروزیا، برای عده ای از ما نیز ممکن است این سوال پیش آمده باشد که چرا چنین توصیه ای مطرح می شود و یا ریشه آن به کجا بر می گردد؟ به عنوان مثال چرا به جای گوسفند توصیه به شمارش دیگر حیوانات مانند اسب، گاو و خرگوش صورت نمی گیرد؟

گفته می شود ریشه این توصیه به چوپان های قرون وسطی بر می گردد که برای چند هفته متوالی با انسان های دیگر تماسی نداشتند. آنها شب ها برای به خواب رفتن دست به شمارش گوسفندها می زدند تا خوابشان ببرد. با این حال صحت این روایت تایید نشده است.

در عین حال به قاطعیت می توان گفت که این ایده بسیار قدیمی است زیرا در کتابی از داستان های کوتاه که از قرن سیزدهم میلادی به جای مانده به آن اشاره شده است.

بررسی های دانشمندان نشان می دهد که تخیل و تلاش برای پرت کردن حواس می تواند به مقابله با بی خوابی کمک کند. شمارش گوسفند را هم می توان نوعی تخیل و تلاش برای حواس پرت کردن دانست. با این حال پژوهشی علمی در مورد تاثیر مستقیم آن بر مقابله با بی خوابی انجام نشده است.

کارشناسان به افرادی که از بی خوابی رنج می برند توصیه می کنند که روش های مختلف ریلکسیشن و رسیدن به آرامش را امتحان کنند. فکر کردن به آنچه فرد را خوشحال می کند و بابت آن خرسند است نیز به رسیدن به آرامش و مقابله با بی خوابی کمک می کند.

یکی دیگر از راه های مقابله با بی خوابی اختصاص زمان مشخصی پیش از خواب به بررسی مشکلات و مسایل روزمره و پیدا کردن راه حل برای آنها است.

به گزارش یورونیوز، از سوی دیگر به افرادی که مدتی طولانی در تختخواب از بی خوابی رنج می برند، توصیه می شود تا مدتی از تختخواب خود خارج شوند به کار دیگری مشغول شوند و سپس دوباره به تختخواب خود بازگردند. این کار به مغز کمک می کند تا محیط رختخواب و وضعیت افقی را با خواب و آرامش مرتبط بداند و به این ترتیب از بی خوابی جلوگیری شود.

پایان خبر امروزیا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا توصیه به «شمارش گوسفند» برای بی خوابی واقعا مفید است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا توصیه به «شمارش گوسفند» برای بی خوابی واقعا مفید است؟"، کلیک کنید.