ابداع فناوری چاپ سه بعدی زیستی از بافت چربی

ابداع فناوری چاپ سه بعدی زیستی از بافت چربی

دانشمندان فناوری جدیدی را در چاپ سه بُعدی زیستی به ثبت رسانده اند که می تواند رویکرد های درمان آسیب های پوستی و روش های زیبایی را متحول کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری امروزیا به نقل از سایتک دیلی، گروهی از پژوهشگران بین المللی روش جدیدی در چاپ سه بُعدی با استفاده از بافت چربی ابداع کرده اند که امکان چاپ پوست زنده و فولیکول های مو را فراهم می کند.

این فناوری ثبت اختراع شده که آزمایش های موفقیت آمیزی روی موش ها از خود نشان داده، نویدبخش جراحی های ترمیمی نوین و درمان های رشد مو است.

محققان دریافتند بافت چربی می تواند نقش مهمی در چاپ سه بعدی پوست زنده چندلایه و حتی فولیکول های مو داشته باشد.

آنها با استفاده از سلول های چربی و ساختار های پشتیبان به دست آمده از بافت انسانی از طریق فرآیند های بالینی، با موفقیت به ترمیم دقیق آسیب در موش ها دست یافتند. این پیشرفت می تواند تاثیر قابل توجهی بر جراحی ترمیمی صورت و درمان های رشد مو برای انسان داشته باشد.

اداره ثبت اختراع و علایم تجاری امریکا در ماه فوریه به این گروه برای فناوری چاپ زیستی که در این مطالعه توسعه داده و مورد استفاده قرار داده بود، کمک مالی (گرنت) اعطا کرد.

یک گروه بین المللی به سرپرستی «ابراهیم تی اوزبولات» «Ibrahim T. Ozbolat» استاد علوم مهندسی و مکانیک، مهندسی زیست پزشکی و جراحی مغز و اعصاب در ایالت پن، موفق شد با استفاده از چاپ زیستی، پوستی با ضخامت کامل تولید کند که قابلیت رشد مو را در موش ها دارد.

اگرچه پیش از این، دانشمندان لایه های نازک پوست را به صورت سه بعدی چاپ کرده اند، اما اوزبولات و تیمش اولین کسانی هستند که در حین جراحی یک سیستم کامل و زنده از لایه های پوستی متعدد، از جمله پایین ترین لایه یا هیپودرم را چاپ کردند.

به گفته محققان، انجام این کار «در حین جراحی»، به توانایی چاپ بافت در طول عمل جراحی اشاره دارد، به این معنی که این رویکرد ممکن است برای ترمیم فوری و یکپارچه پوست آسیب دیده استفاده شود.

لایه بالایی (اپیدرمی که به عنوان پوست قابل مشاهده عمل می کند) با پشتیبانی از لایه میانی به خودی خود تشکیل می شود، بنابراین نیازی به چاپ ندارد.

هیپودرم که از بافت همبند و چربی ساخته شده است، ساختار و پشتیبانی را روی جمجمه ایجاد می کند.

اوزبولات معتقد است استفاده از این فناوری چاپ سه بعدی زیستی در پوست، کاشت مو، و جراحی های پلاستیک و ترمیمی، می تواند نتیجه زیبایی شناختی بسیار بیشتری داشته باشد.

این فناوری با توانایی چاپ زیستی کاملا خودکار و مواد سازگار در مرحله بالینی، می تواند تاثیر قابل توجهی بر ایجاد بالینی پوست دقیق بازسازی شده داشته باشد.

یافته های این تیم در Bioactive Materials منتشر شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ابداع فناوری چاپ سه بعدی زیستی از بافت چربی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ابداع فناوری چاپ سه بعدی زیستی از بافت چربی"، کلیک کنید.