اختصاص 23 درصد اقتصاد دانش بنیان به شرکت های فناور حوزه سلامت

وزیر بهداشت مطرح کرد؛

اختصاص 23 درصد اقتصاد دانش بنیان به شرکت های فناور حوزه سلامت

وزیر بهداشت گفت: 15 درصد شرکت های دانش بنیان مربوط به سلامت است در حالی که 23 درصد کل اقتصاد دانش بنیان را به خود اختصاص داده اند که نشان می دهد بهره وری در حوزه سلامت بسیار بالاست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری امروزیا، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت امروز در چهارمین رویداد ملی صنعت دانش بنیان که در محل پارک فناوری پردیس برگزار شد، با بیان اینکه یکی از مشکلات بزرگ در شرکت های دانش بنیان موضوع تجاری سازی است، گفت: مردم باید سرمایه های خود را به سمت تولید بیاورند و مسیولان باید بدانند تولید کالا های سلامت محور به اندازه کالا های دیگر حایز اهمیت است.

وی ادامه داد: توجه به شرکت های دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان و محور قرار دادن دانشگاه ها در تولید از اهمیت بالایی برخوردار است.

عین اللهی گفت:طی صحبت با 20 وزرای کشور های خارجی به این نتیجه رسیدیک که مجموعا از کشور ما تجهیزات پزشکی می خواهند اما از آنجایی که اولویت ما تامین نیاز داخل است چقدر می توانیم نیاز آنها را رفع کنیم.

وزیر بهداشت با تاکید برر اینکه وظیفه ما در دانشگاه تبدیل دانش فنی به ایده و محصول است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر،85 مرکز تحقیقاتی در کشور فعالیت می کند اما متاسفانه بر اساس تولید مقاله پیش می روند در حالی که مراکز تحقیقاتی باید محصول محور باشند. ایران در رشته پزشکی جدایی از تجهیزات، دارای مرجعیت علمی در منطقه است و قوی ترین حوزه سلامت منطقه را دارد.

به گفته وی، امروز کشور های منطقه برای درمان به ایران می آیند؛ سال گذشته یک و نیم میلیون نفر به ایران آمدند و مراکز گردشگری ما نیز از 130 مرکز گردشگری به 280 مرکز گردشگری رسیده است. ما بایستی بازار بزرگ سلامت منطقه را با تولید کنندگان داخلی ایجاد کنیم.

عین الهی گفت: امروز 15 درصد شرکت های دانش بنیان مربوط به سلامت است در حالی که 23 درصد کل اقتصاد دانش بنیان را به خود اختصاص داده اند که نشان می دهد بهره وری در حوزه سلامت بسیار بالا است. 1444 شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت وجود دارند که که 45 درصد در حوزه دارو و واکسن، 40 درصد در حوزه تجهیزات پزشکی و 15 درصد در حوزه مکمل های غذایی هستند.

وزیر بهداشت گفت: گسترش مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در دستور کار است. ما 15 پارک علم و فناوری، 114 مرکز رشد، 14 مرکز نوآوری و 1444 شرکت دانش بنیان داریم. بیش از 5000 محصول تولید شده است که 1303 محصول با مجوز غذا و دارو تولید و 740 محصول نیز تجاری سازی شده است.

به گفته وی، همچنین طی  یک سال گذشته 335 پتند جدید ثبت شده است.

وی گفت: ما یک جهش در علوم پزشکی داریم که با همراهی دانش بنیان ها در همه رشته ها کار می کنند. امروز در حوزه های بایوتکنولوژی نانو تکنولوژی و سلول های بنیادی تحول جدی ایجاد شده است.

عین اللهی گفت: سلامت و درمان منحصر به دارو نیست متاسفانه شرکت های بزرگ دارویی دنیا امروز اجازه نشر اطلاعات علمی را نمی دهند در حالی که دومین صنعت تجارت دنیا بعد از نفت، دارو است. 

وی به فعالیتهای مرحوم کاظمی آشتیانی اشاره کرد و گفت: موضوع سلول بنیادی را از زمان دکتر کاظمی آشتیانی داشته ایم که صنعت سلامت را تحت تاثیر قرار داده است.

وزیر بهداشت گفت: نسل سوم چهارم دانشگاه ها، دانشگاه های کارآفرین هستند یعنی رویکرد علمی دارند و نیاز ها را حل می کنند. امروز بسیاری از کار های مهم در دنیا توسط دانشجویان انجام می شود و ما باید از حالت اسمبل به سمت انجام کار ها توسط خودمان حرکت کنیم.

 

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اختصاص 23 درصد اقتصاد دانش بنیان به شرکت های فناور حوزه سلامت" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اختصاص 23 درصد اقتصاد دانش بنیان به شرکت های فناور حوزه سلامت"، کلیک کنید.