اضافه شدن 7 مناسبت با نام محصولات کشاورزی به تقویم/ تاکید بر احیای سنت های مردمی

اضافه شدن 7 مناسبت با نام محصولات کشاورزی به تقویم/ تاکید بر احیای سنت های مردمی

وزیر ارشاد در آیین رونمایی از ابلاغیه ثبت هفت «روزمحصول» در تقویم رسمی کشور که روز دوشنبه ـ سیزدهم فروردین ماه برگزار شد، گفت: این اتفاق مبارکی بود که برای اولین بار چنین محصولاتی را وارد تقویم رسمی کشور کردیم.

به گزارش امروزیا، محمدمهدی اسماعیلی در آیین رونمایی از ابلاغیه ثبت هفت «روزمحصول» در تقویم رسمی کشور که روز دوشنبه ـ سیزدهم فروردین ماه برگزار شد، گفت: این اتفاق مبارکی بود که برای اولین بار چنین محصولاتی را وارد تقویم رسمی کشور کردیم.

وی افزود: هیچ حوزه ای به فراگیری حوزه محصولات غذایی نداریم؛ کدام خانواده است که نسبت به استفاده از نان یا محصولات غذایی بی نیاز باشد؟

وی افزود: سیاست گذاری اشتباه در حوزه امنیت غذایی و تامین سبد غذا در آینده آثارش را نشان می دهد، در دهه 60 به واسطه شرایطی که وجود داشت، نظام اقتصادی کوپنی حاکم شد؛ نتایج کالاهایی که در بسته حمایتی دولت قرار گرفت در دهه های بعد در سلامت مردم جلوه گر شد.

وزیر فرهنگ گفت: در قرآن کریم در مورد زنبور عسل سخن گفته شده است، همچنین آیاتی در مورد زیتون و درخت خرما وجود دارد. مبنای اقتصاد دینی ما بر این اساس است. در سوره مبارکه «واقعه» خداوند می فرماید ما زراعت را انجام می دهیم که نشان دهنده اهمیت کار و تامین غذاست.

اسماعیلی اظهار کرد: در کشور سنت های خوبی در این باره داریم. به عنوان مثال مکان های مختلفی در کشور جشن انار برگزار می کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: کشور ما در تولید زعفران جایگاه والایی دارد ولی الان در کشت آن تدابیری اندیشیده شده است که در مناطقی از همدان هم که سردسیر است زعفران کاشته می شود.

وی با بیان اینکه خوشحال هستیم با افرادی که در میدان با این مسایل مواجه هستند جلسه ای گذاشته شد، افزود: در شورای فرهنگ عمومی رویدادهای مختلفی باید تعریف شده و در استان ها و شهرستان ها دنبال شود.

وزیر فرهنگ گفت: یکی از مهمترین مولفه ها، احیای سنت های مردمی است. با وجود اینکه مراسم های ملی زیادی داریم، اما آداب غربی ها در کشور ما برپا می شود.

وی افزود: هزاران هزار سال در ایران که مهد تمدن است، جشن های مختلفی داشتیم. اسلام هم بنا دارد سنت های نیکو را برپا دارد؛ مثل نوروز که سنت اصیل ایرانی است و برای آن آداب و دعای زیادی داریم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: مردم ما مسایل شرعی و ملی خودشان را بلد هستند چنانچه سیزدهم فروردین که روز شهادت حضرت امیرالمومنین (ع) بود نیز این احترام را مشاهده کردیم که نشان می دهد فرهنگ ما ریشه های اصیلی دارد.

وی افزود: ملل مختلف باید با قدرت فرهنگی عمیق ما بیش از گذشته آشنا شوند.

در ادامه این جلسه رییس انجمن ملی محصولات کشاورزی، رییس اتحادیه نانوایان، دبیر اجرایی فراکسیون محصولات استراتژیک کشاورزی مجلس، یکی از اعضای انجمن گلاب و گل محمدی، دبیر انجمن زنبورداران و تولیدکنندگان عسل و عضو هیات مدیرها سازمان تعاون روستایی به بیان نقطه نظراتشان پرداختند.

گفتنی است؛ بر اساس اعلام شورای انقلاب فرهنگی، 31 فروردین روز گندم و نان، 20 اردیبهشت روز گل محمدی و گلاب، 31 مرداد روز عسل، 25 شهریور روز خرما، 5 آبان روز زعفران، 7 آبان روز انار و 4 آذر روز زیتون در ضمیمه تقویم رسمی کشور ثبت می شود. ثبت هفت روزمحصول در ضمیمه تقویم رسمی کشور، بنابر جشن ها و آیین های شکرگزاری این محصولات کشاورزی صورت گرفته است.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این مراسم با حضور سید محمد هاشمی – جانشین وزیر فرهنگ، سید محمود اسلامی – معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ، یاسر احمدوند – معاون فرهنگی وزارت فرهنگ، شبیر فیروزیان – سرپرست معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ، عاطفه خادمی – مشاور وزیر فرهنگ، حسین دیوسالار – مشاور وزیر فرهنگ و دبیر شورایعالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امیرحسین سمیعی – مدیرکل دفتر موسیقی، سید مجید امامی – دبیر شورای فرهنگ عمومی و جمعی از اصحاب فرهنگ و رسانه برگزار شد.

پایان خبر امروزیا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اضافه شدن 7 مناسبت با نام محصولات کشاورزی به تقویم/ تاکید بر احیای سنت های مردمی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اضافه شدن 7 مناسبت با نام محصولات کشاورزی به تقویم/ تاکید بر احیای سنت های مردمی"، کلیک کنید.