افزایش مبلغ وام های «ازدواج» و «فرزندآوری» قطعی شد

افزایش مبلغ وام های «ازدواج» و «فرزندآوری» قطعی شد

موافقت شورای نگهبان با رشد 65 درصدی «وام ازدواج» رقم این وام در سال 1403 را برای دختران زیر 23 سال و پسران زیر 25 سال به 350 میلیون تومان رساند این در حالیست که مبلغ وام مذکور برای سایر زوجین واجد شرایط نیز  300 میلیون تومان تعیین شد.

به گزارش امروزیا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در راستای حمایت از خانواده ها و بحث فرزندآوری در سال آتی،  300 هزار میلیارد تومان تسهیلات را به ازدواج، فرزندآوری، ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن اختصاص دادند که با موافقت شورای نگهبان روبرو شد؛ این در حالیست که واگذاری «زمین رایگان» به خانواده های دارای چهار فرزند و بیشتر نیز در راستای حمایت از فرزندآوری، از سوی شورای نگهبان به تایید رسید. 

هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در همین رابطه با استناد به تبصره 13 لایحه بودجه 1403 که مربوط به حوزه فرهنگ است گفت:«300 همت برای تسهیلات ازدواج، فرزندآوری ودیعه، خرید یا ساخت مسکن پیش بینی شده بود که این موضوع به تایید شورای نگهبان رسید. البته در خصوص کفایت منابع و اولویت بندی موارد و همچنین ترتیب اعطای تسهیلات ابهاماتی جزیی وجود داشت. همچنین درباره افزایش وام ازدواج برای زوج زیر 25 سال و زوجه زیر 23 سال به 350 میلیون تومان و برای سایر افراد که 300 میلیون تومان است، خلاف قانون اساسی شناخته نشد. همچنین حکم مربوط به واگذاری زمین رایگان به خانوارهای بالای 4 فرزند و بیشتر زیر 20 سال، خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.» 

به گزارش امروزیا، مطابق با قانون بودجه امسال، مبلغ وام ازدواج در سال جاری (1402) برای دختران زیر 23 سال و پسران زیر 25 سال، 220 میلیون تومان و برای سایر زوجین 180 میلیون تومان است که با رشد 65 درصدی، این مبلغ برای سال آتی برای دختران زیر 23 سال و پسران زیر 25 سال به 350 میلیون تومان و سایر زوجین واجد شرایط نیز  300 میلیون تومان افزایش می یابد.

این تسهیلات به هر یک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از 1/1 /1398 است تعلق می گیرد و دوره بازپرداخت آن 10 ساله است.

لازم به ذکر است مجلس برای سال جاری 200 هزار میلیارد تومان به منظور پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری پیش بینی کرد که بر اساس آن رقم وام فرزندآوری به ازای فرزند اول 30 میلیون تومان، فرزند دوم 60 میلیون تومان، فرزند سوم 90 میلیون تومان، فرزند چهارم 120 میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم و به بعد 150 میلیون تومان است اما بودجه تعیین شده که کمتر از تقاضاها بود، منجر به طولانی شدن صف وام ازدواج شد و قدرت صفر کردن صف وام ازدواج را نداشت؛ از سوی دیگر پایین بودن سقف پرداخت تسهیلات بانک ها برای وام ازدواج و فرزندآوری از جمله مشکلات دریافت این وام در سال جاری به شمار می رود.

درهمین راستا نمایندگان مجلس با افزایش سقف وام قرض الحسنه ازدواج، فرزندآوری و ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن به 300 هزار میلیارد تومان، مبلغ وام قرض الحسنه فرزندآوری در سال آینده را به ازای فرزند اول 40 میلیون تومان، به ازای فرزند دوم 80 میلیون تومان، به ازای فرزند سوم 120 میلیون تومان، به ازای فرزند چهارم 150 میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم و به بعد 200 میلیون تومان، افزایش دادند.

پایان خبر امروزیا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش مبلغ وام های «ازدواج» و «فرزندآوری» قطعی شد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش مبلغ وام های «ازدواج» و «فرزندآوری» قطعی شد"، کلیک کنید.