امکان استفاده از اوراق گام برای پرداخت بدهی به دستگاه ها فراهم شد

امکان استفاده از اوراق گام برای پرداخت بدهی به دستگاه ها فراهم شد

بانک مرکزی اعلام کرد: بر اساس اصلاحیه «دستورالعمل ناظر بر گواهی اعتبار مولد (گام)» و «ضوابط کنترل و مدیریت اوراق گام» امکان استفاده از اوراق گام برای پرداخت بدهی به دستگاه های اجرایی توسط متقاضی دوم و بعد از آن فراهم شد.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری امروزیا از بانک مرکزی، بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار این اصلاحیه با هدف توسعه ابزار های تامین مالی زنجیره تامین و تامین مالی کارآمد بنگاه های اقتصادی و افزایش سهم اوراق گام در تامین مالی اقتصاد، بیست نهم فرودین ماه 1403به شبکه بانکی ابلاغ شده است، همچنین امکان استفاده شخص حقیقی از اوراق گام بابت خرید کالا به عنوان متعهد صرفاً در قالب کارت رفاهی متصل به اوراق گام فراهم شد.

علاوه براین براساس این اصلاحیه امکان انتقال به بازار سرمایه یا خرید دین اوراق گام (طبق ماده 5 دستورالعمل) توسط دارنده اوراق گام به صورت 25 درصد توسط متقاضی اول، 50 درصد توسط متقاضی دوم و 75 درصد توسط متقاضی سوم و بعد از آن فراهم شد.

مشروح این اصلاحیه به شرح ذیل است:

با توجه به بازخورد های دریافتی از شبکه بانکی و فعالان اقتصادی و با هدف تعمیق استفاده از اوراق گام در زنجیره های اقتصادی و همچنین افزایش سهم اوراق گام در تامین مالی اقتصاد، اصلاحیه دستورالعمل ناظر بر گواهی اعتبار مولد (گام)، در بیست و هفتمین جلسه کمیسیون عملیات پولی و اعتباری مورخ 4 بهمن ماه 1402 و در یک هزار و سیصد و هفتاد و هفتمین جلسه شورای پول و اعتبار مورخ 15 اسفند ماه 1402 به تصویب رسید.

همچنین در راستای ماده (17) دستورالعمل مزبور و وفق آیین نامه اجرایی پذیرش اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) در دستگاه های اجرایی موضوع تصویب نامه شماره 228926 /ت62199هـ مورخ 13 /12 /1402 هییت وزیران، اصلاحیه «ضوابط کنترل و مدیریت اوراق گام» نیز در اولین جلسه کمیسیون عملیات پولی و اعتباری مورخ 19 /1 0 /1403 مطرح و تصویب شد. اهم تغییرات در دستورالعمل و ضوابط کنترل و مدیریت اوراق گام به شرح ذیل است:

1 – امکان استفاده شخص حقیقی از اوراق گام بابت خرید کالا به عنوان متعهد صرفاً در قالب کارت رفاهی متصل به اوراق گام.
2 – امکان انتقال به بازار سرمایه یا خرید دین اوراق گام (طبق ماده 5 دستورالعمل) توسط دارنده اوراق گام به صورت 25 درصد توسط متقاضی اول، 50 درصد توسط متقاضی دوم و 75 درصد توسط متقاضی سوم و بعد از آن.
3 – امکان استفاده از اوراق گام برای پرداخت بدهی به دستگاه های اجرایی توسط متقاضی دوم و بعد از آن.

با توجه به تمهیدات پیش بینی شده جهت افزایش سهم ابزار های تعهدی تامین مالی زنجیره تولید از جمله تصویب و ابلاغ آیین نامه اجرایی پذیرش اوراق گام بابت تسویه مطالبات دستگاه-های اجرایی (تصویب نامه شماره 228926 /ت62199هـ مورخ 13 /12 /1402 هیات وزیران) و همچنین بازنگری دستورالعمل ناظر بر اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) در شورای پول و اعتبار انتظار می رود در سال 1403 این اوراق از عملکرد مناسبی برخوردار شود.

لازم به توضیح است که در سال جاری 350 هزار میلیارد تومان برای تامین مالی از طریق ابزار های تامین مالی زنجیره تامین تعهدی پیش بینی شده است که این رقم شامل 200 هزار میلیارد اوراق گام برای بنگاه های اقتصادی، 20 هزار میلیارد تومان اوراق گام برای شرکت های دانش بنیان، 50 هزار میلیارد تومان کارت رفاهی متصل به اوراق گام و 80 هزار میلیارد تومان در چارچوب برات الکترونیکی و سایر ابزار های تامین مالی زنجیره تامین است.

در کنار توسعه ابزار های نوین تامین مالی و پرداخت تسهیلاتی که در سنوات گذشته بوده و همچنان استمرار دارد، موضوع تامین مالی بنگاه های اقتصادی از طریق اعتبار اسنادی داخلی ریالی همچون سال های گذشته در دستور کار نظام بانکی قرار دارد. بر همین اساس، برای سال 1403، در کنار پرداخت تسهیلات بانکی به بنگاه های اقتصادی، تامین مالی از طریق اعتبار اسنادی داخلی ریالی به مبلغ 800 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و امیدواریم با تمهیدات پیش بینی شده توسط بانک مرکزی و حضور پر رنگ تر بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه های اقتصادی، زمینه استفاده حداکثری از ظرفیت های اقتصادی کشور فراهم شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امکان استفاده از اوراق گام برای پرداخت بدهی به دستگاه ها فراهم شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امکان استفاده از اوراق گام برای پرداخت بدهی به دستگاه ها فراهم شد"، کلیک کنید.