اوجی خبر داد: تمدید کاهش عرضه جمعی نفت اعضای اوپک پلاس تا پایان 2025

اوجی خبر داد: تمدید کاهش عرضه جمعی نفت اعضای اوپک پلاس تا پایان 2025

وزیر نفت گفت: پس از گفتگو ها و بررسی تحولات بازار نفت و گزارش کارگروه نظارتی اوپک پلاس، وزیران نفت و انرژی این ایتلاف تصمیم گرفتند کاهش عرضه جمعی اعضای اوپک پلاس تا پایان سال 2025 میلادی ادامه یابد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری امروزیا از وزارت نفت، جواد اوجی پس از برگزاری نشست 188 عادی وزیران نفت و انرژی سازمان کشور های صادرکننده نفت (اوپک) و سی وهفتمین نشست وزارتی اوپک پلاس افزود: امروز نشست 188 اوپک و سی وهفتمین نشست وزارتی اوپک پلاس از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شد و در ابتدا روسای نشست اوپک و اوپک پلاس به همراه وزیران نفت کشور های عضو ضمن ابراز همدردی عمیق با شهادت رییس جمهوری اسلامی ایران و همراهان ایشان در سانحه سقوط بالگرد پیام های تسلیت خود به دولت و ملت ایران ابراز داشتند.

وی گفت: اینجانب با قدردانی و تشکر از پیام های تسلیت و ابراز همدردی وزیران و مقام های بلندپایه اوپک و اوپک پلاس به مناسبت این ضایعه دردناک به نقش و تلاش ها و پی گیری های شخص شهید رییسی در زمینه تحولات بازار نفت و تصمیم های اوپک پلاس اشاره کردم و بر این نکته تاکید داشتم که رییس جمهوری شهید و دولت مردمی ایشان با توجه ویژه به توسعه دیپلماسی انرژی کشور با کشور های عضو اوپک پلاس همواره خواهان توسعه مناسبات و همکاری میان تولیدکنندگان نفت و حمایت از اوپک و تصمیم هایش بود و این رویکرد در دوران مسیولیت آقای مخبر، مدیر قوه مجریه، همچنان با قدرت و جدیت ازسوی دولت و وزارت نفت ادامه خواهد یافت.

وزیر نفت اظهار داشت: پس از گفتگو ها و با بررسی تحولات بازار نفت و گزارش های کارگروه وزارتی نظارت بر توافق اوپک پلاس، سی وهفتمین نشست وزارتی این ایتلاف ضمن ارزیابی اوضاع به اتفاق آراء تصمیم گرفت کاهش عرضه جمعی اعضا تا پایان سال 2025 میلادی ادامه یابد.

اوجی ادامه داد: همه وزیران حاضر در نشست به صراحت بر لزوم حفظ ثبات بازار نفت و حمایت از تصمیم های جمعی اوپک پلاس تاکید کردند، همچنین اشاره شد که اوپک پلاس به دقت شرایط بازار جهانی نفت و توازن عرضه و تقاضا را زیر نظر دارد و این آمادگی وجود دارد تا به اقتضای شرایط بازار های نفت به سرعت تصمیم گیری و اقدام های لازم از سوی اوپک پلاس برای ثبات بازار انجام گیرد.

وی گفت: در شرایط کنونی که تولیدکنندگان اوپک پلاس در نقطه ای مطلوب از نظر وحدت، همکاری و تفاهم میان خود هستند و تلاش ما نهادینه کردن همکاری با تولید کنندگان غیراوپک در چارچوب اوپک پلاس است، هرگونه تصمیمی که در نشست اوپک پلاس گرفته می شود بی شک مبتنی بر اجماع همه تولیدکنندگان است و همگی از آن حمایت می کنند.

وزیر نفت تصریح کرد: بازار نفت اکنون دوره ای حساس را تجربه می کند؛ افزایش مقدار عرضه از سوی بعضی از تولیدکنندگان خارج از ایتلاف اوپک پلاس، تردید های حاکم بر اقتصاد جهان و چشم انداز اقتصادی، اقدام های سفته بازان و پیامد های این تحولات، پیام های هشداردهنده ای برای ثبات بازار نفت است.

اوجی ادامه داد: توافق اوپک پلاس و تصمیم های نشست وزارتی به حصول دستاورد هایی قابل توجه منطبق با منافع مشترک کشور های عضو اوپک و غیراوپک منجر شده است، حفظ این حرکت موفقیت آمیز در مسیر آینده برای ثبات بازار نفت حیاتی است.

وی گفت: بر اساس گزارش ها و تحلیل های منتشر شده در هر دو سمت عرضه و تقاضای جهانی نفت تردید های جدی وجود دارد که هر کدام می توانند پیامد هایی خاص خود را برای چشم انداز تحولات آینده به دنبال داشته باشند. در همین حال افزایش فعالیت های سوداگران در بازار های کاغذی نیز بر نگرانی ها افزوده است؛ ازاینرو نمی توان به طور قطع درباره چشم انداز روند های حاکم بر بازار جهانی نفت صحبت کرد.

وزیر نفت تصریح کرد: آنچه می توان به طور قطع اعلام کرد این است که اوپک پلاس به دقت و منظم تحولات بازار جهانی نفت و عوامل تاثیرگذار بر آن را زیر نظر دارد و همانند تجربه های گذشته در مواقع لزوم تصمیم های متناسب برای برقراری و حفظ ثبات در بازار جهان نفت را اتخاذ و اجرا خواهد کرد.

اوجی گفت: توافق اوپک پلاس و تصمیم هایش عاملی مهم در حذف نوسان های بازار نفت، کمک به بهبود شرایط اقتصادی جهان و تشویق سرمایه گذاری های جدید در صنعت نفت و تامین امنیت انرژی است. باور ما این است که توافق اوپک پلاس و همکاری میان تولید کنندگان بزرگ نفت تنها گزینه برای تحقق امنیت انرژی جهان در بازه های زمانی کوتاه مدت و بلندمدت است.

وی ادامه داد: همانگونه که پیش تر هم اشاره کردیم همه ناظران و متخصصان بازار نفت به دستاورد های سازنده توافق اوپک پلاس برای ثبات بازار و تحقق امنیت انرژی تاکید دارند و ایران هم از توافق های این ایتلاف به طور کامل حمایت می کند؛ زیرا توافق بیانیه همکاری میان تولیدکنندگان اوپک پلاس را به سود بازار نفت تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و اقتصاد جهانی می داند.

وزیر نفت گفت: پیش از نشست اوپک پلاس هم نشست 188 عادی اوپک برگزار شد و مطابق روال معمول موارد دستور کار این نشست شامل مجموعه ای از مسایل اداری-مالی و مدیریتی مربوط به اوپک بود که به طور معمول دو بار در سال در سطح وزیران نفت و انرژی کشور های عضو اوپک برگزار می شود، در نشست امروز افزون بر ارزیابی تحولات بازار نفت و مواضع کشور های عضو، گزارش مسایل اداری ازسوی دبیرخانه اوپک گزارش داده شد و تصمیم های متناسب گرفته شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اوجی خبر داد: تمدید کاهش عرضه جمعی نفت اعضای اوپک پلاس تا پایان 2025" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اوجی خبر داد: تمدید کاهش عرضه جمعی نفت اعضای اوپک پلاس تا پایان 2025"، کلیک کنید.