اولین سد در کشور سرریز شد + فیلم

اولین سد در کشور سرریز شد + فیلم

آفتاب نیوز :

آرش آریانژاد اظهار کرد: سد چراغ ویس پس از اولین آبگیری در سال 1396 و افتتاح آن در دور دوم سفر ریاست جمهوری به کردستان برای اولین بار امروز شنبه 28 بهمن سرریز کرد.

وی ادامه داد: این سد از نوع سنگریزه ای با هسته رسی به ارتفاع 67.5 متر از پی، طول تاج 274 متر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان افزود: سد چراغ ویس بر روی رودخانه سقز از سرشاخه های زرینه رود و در حوضه آبی دریاچه ارومیه قرار دارد.

آریانژاد با بیان اینکه حجم سد در تراز نرمال 86 میلیون مترمکعب است، یادآور شد: با توجه به افزایش دبی رودخانه سقز و اضافه شدن دبی سرریز از شهروندان، کشاورزان و گردشگران تقاضا می شود از نزدیک شدن به جریان سیلابی رودخانه و سرریز سد خودداری کنند.

 ظرفیت سد سنگ ملاتی تکمیل شد

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت گفت: ظرفیت آب سد سنگ ملاتی “تنگ تیز”این شهرستان به دنبال بارندگی های چند روز گذشته تکمیل و سرریز شد.

مهراب عبدی افزود: گنجایش این سد 650 هزار متر مکعب می باشد که ظرفیت آب آن در اثر بارندگی اخیر تکمیل شده است. هدف از ساخت این سد از سوی منابع طبیعی و آبخیز داری تقویت آب های زیر زمینی، سیلاب های فصلی و جلوگیری از فرسایش خاک است.

عبدی اظهار کرد: سد تنگ تیز باشت با ارتفاع مفید 15 متر و طول سرریز 40 متری با دبی دوره بازگشت 50 ساله طراحی شده است.

وی از ساکنان حاشیه سد و مردم این شهرستان خواست تا برای امنیت بیشتر از نزدیک شدن به حاشیه رودخانه و سد تنگ تیز خودداری کرده و هشدار های ایمنی را رعایت کنند.

عبدی افزود: این سد می تواند حجم وسیعی از باران های شستن خاک را در خود نگه دارد و منبع خوبی برای تامین خاک مناسب در باغ ها، گلخانه ها و اراضی کشاورزی کشاورزی است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت گفت: هم اکنون بیش از هشت میلیون و 950 هزار متر مکعب آب در سازه تغذیه مصنوعی منطقه آبدهگاه، پشت کوه خان احمد، چاه تلخ و سد تنگ تیز این شهرستان با بارندگی های اخیر ذخیره شده است. ذخیره آب در سازه های آبخیزداری برای غنی شدن سفره های زیر زمینی، مراتع و استفاده از آب کشاورزی منطقه مفید است.

میزان بارندگی روز گذشته در باشت 95 میلیون متر و در آبده گاه 156 میلیون متر بوده است.

طرح سد تنگ تیز در سال 1388 با اعتبار هشت میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

این سد سالانه چهار دوره آبگیری دارد که در هر دوره 650 هزار متر مکعب آب ذخیره سازی می کند.

شهرستان 26 هزار نفری باشت در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اولین سد در کشور سرریز شد + فیلم" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اولین سد در کشور سرریز شد + فیلم"، کلیک کنید.