این هدبند خواب شما را کنترل می کند!

به گزارش خبرگزاری امروزیا، شاید به زودی با کمک یک هدبند مجهز به هوش مصنوعی بتوانیم خواب ها را تحت کنترل خود درآوریم.

براساس گزارش امروزیا، یک استارت آپ فناوری فعال در حوزه هوش مصنوعی از کاربران می خواهد تا خواب های خود را با یک هدبند دنبال کنند که به آنها امکان می دهد تا سرگردانی های شبانه خود را در یک حالت از خواب شفاف تحت کنترل درآورند.

به نقل از دیلی میل، استارت آپ «پرافتیک»(Prophetic) در سال 2025، هدبند 2000 دلاری «هالو ای آی»(Halo AI) را عرضه خواهد کرد که به کاربران کمک می کند تا کنترل بی نظیری را روی خواب های خود داشته باشند و با مشکلاتی دست و پنجه نرم کنند که در بیداری خود با آنها روبرو هستند.

این هدبند از روش «الکتروانسفالوگرافی»(Electroencephalography) برای ثبت کردن فعالیت الکتریکی مغز و از روش «تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی» یا «اف ام آرآی»(fMRI) برای بررسی فعالیت مغز با اندازه گیری جریان خون استفاده می کند.

با وجود این، کارشناسان هنوز مطمین نیستند که اثرات بلندمدت هدبند هالو ای آی چه می تواند باشد و هشدار داده اند که استفاده کردن از صداهای با فرکانس بالا برای تحریک مغز می تواند توانایی شناختی ما را برای پردازش خاطرات کوتاه مدت مختل کند.

پروفسور «مارک بلاگرو»(Mark Blagrove) پژوهشگر آزمایشگاه خواب «دانشگاه سوانسی»(Swansea University) گفت: ما به ندرت خواب های شفاف می بینیم. شفاف نبودن خواب ها ممکن است بخشی از عملکرد موثر آنها باشد.

این هدبند خواب شما را کنترل می کند!

الکتروانسفالوگرافی و اف ام آرآی با هم کار می کنند تا یک نقشه دقیق را از مغز ارایه دهند و خواب های شفاف را القا کنند. خواب شفاف، به حالتی از خواب گفته می شود که شخص هنگام خواب می داند که خواب است.

استارت آپ پرافتیک، از داده های الکتروانسفالوگرافی برای تعیین زمان ورود کاربر به «خواب با حرکت سریع چشم»(REM) استفاده می کند و سپس، روش اف ام آرآی را برای القای خواب های شفاف و پیگیری پاسخ دادن به بزرگترین پرسش های زندگی به کار می برد.

خواب با حرکت سریع چشم، یک حالت خواب عمیق است که شخص در آن رویاپردازی می کند. هدبند می تواند صداهای با فرکانس بالا را برای تحریک فعالیت مغز ارایه دهد تا خواب های شفاف را القا کند، نگه دارد و بر آنها تاثیر بگذارد.

بلاگرو ادامه داد: امکان دارد که تحریک صوتی بتواند فعالیت مغزی با فرکانس بالا را که با شفافیت مرتبط است، القا کند. از تحریک صوتی برای القای امواج با فرکانس پایین در «خواب موج آهسته»(SWS) یا خواب عمیق استفاده شده و به همین دلیل، این روش پیشنهادی معتبر است.

«اریک ولبرگ»(Eric Wollberg) مدیرعامل و از بنیانگذاران پرافتیک، در یک ویدیو ضمن توضیح نحوه عملکرد هدبند هالو ای آی گفت: نیازی نیست که کاربر کاری را برای القای خواب های شفاف انجام دهد. در عوض، زمانی که هدبند را می بندد، همه چیز به طور خودکار رخ خواهد داد.

نکته ای که در مورد این فناوری جدید هوش مصنوعی وجود دارد، این است که دانشمندان نمی دانند اگر مغز یک شخص به طور مداوم در معرض صداهای با فرکانس بالا قرار بگیرد، چه اتفاقی رخ خواهد داد.

دانشمندان معتقدند خواب ها، عملکردهای اساسی دارند که برای رشد شناختی ما ضروری هستند. از جمله این عملکردها می توان به پردازش تجربیات عاطفی و بروز ترس در صورت تغییر یافتن خواب ها اشاره کرد.

خواب های شفاف می توانند اثرات مخربی را نیز بر زندگی واقعی داشته باشند و با کابوس یا فلج خواب همراه شوند. به گفته «بنیاد ملی خواب آمریکا»(NSF)، خواب های شفاف طولانی و شدید ممکن است شخص را بیش از اندازه تحریک کنند و به افزایش استرس و بدتر شدن خواب منجر شوند.

استارت آپ پرافتیک هفته گذشته، امکان ثبت نام را در یک برنامه آزمایشی بتا برای هدبند هالو ای آی خود فراهم کرد اما افرادی را که مبلغی را برای پیش سفارش واریز کرده اند، برای دریافت هدبند در اولویت قرار می دهد.

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این هدبند خواب شما را کنترل می کند!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این هدبند خواب شما را کنترل می کند!"، کلیک کنید.