با این راهکار ساده به آسودگی بخوابید

با این راهکار ساده به آسودگی بخوابید

آفتاب نیوز :

محققان دانشگاه استرالیای جنوبی، پیوندی شگفت انگیز را نشان دادند. آنان دریافتند که نحوه ساختار روز به طور قابل توجهی بر کیفیت خواب ما تاثیر می گذارد و ورزش نقش اصلی را بازی می کند.

به نقل از ارث، خواب برای سلامتی و تندرستی ضروری است. در حالی که اهمیت اساسی خواب در تمام سنین ثابت است و عوامل موثر بر آن، همچنین الگوها و پیامدهای آن، می تواند بین کودکان و بزرگسالان متفاوت باشد.

خواب ضعیف با طیف گسترده ای از پیامدهای منفی سلامتی مرتبط است. اهمیت خواب برای سلامتی، با تلاش ها و مداخلات برای ارتقای خواب به طور فزاینده ای به عنوان یک اولویت بهداشت عمومی مورد توجه قرار گرفته است.

کارشناسان بررسی کردند که چگونه فعالیت های روزانه بر کیفیت خواب بیش از 2500 شرکت کننده استرالیایی ازجمله کودکان و بزرگسالان، تاثیر می گذارد. محققان برنامه روزانه 24 ساعته شرکت کنندگان را بررسی کردند و الگوهای فعالیت آنان را با جنبه های مختلف کیفیت خواب مقایسه کردند.

این تحقیق بر روی چندین فعالیت روزانه ازجمله خواب، نشستن، ورزش سبک و ورزش متوسط تا شدید متمرکز شد. محققان ارتباط قوی بین نحوه گذراندن روز و میزان خواب افراد پیدا کردند. این امر هم در مورد مدت زمان خواب و هم احساس آنان پس از خواب صدق می کند.

نتایج نشان داد، نحوه انتخاب افراد برای گذراندن وقت خود در طول روز می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت خواب آنان تاثیر بگذارد.

محققان اظهار کردند که اگر کودکان و بزرگسالان فعالیت بدنی متوسط تا شدید را افزایش دهند، احساس خستگی کمتر، مشکل خواب کمتر و خواب با کیفیت بهتری خواهند داشت.

برای کودکان، میزان خواب و مدت زمانی که در حالت نشسته می گذرانند، برای خواب موثر بسیار مهم است. ورزش سبک نیز در کارایی و ثبات خواب آنان نقش دارد اما لزوماً بر زمان خواب تاثیر نمی گذارد. برای بزرگسالان، ورزش متوسط تا شدید تنها فعالیتی است که به طور قابل توجهی با خواب رضایت بخش مرتبط است و نشان می دهد که فعالیت بدنی به ویژه برای سلامت خواب بزرگسالان مهم است.

فعالیت هایی مانند پیاده روی سریع، دویدن، شنا یا دوچرخه سواری که ضربان قلب شما را بالا می برد، می تواند کیفیت خواب را به خصوص برای بزرگسالان بهبود بخشد.

اطمینان حاصل کنید که هر شب به اندازه کافی بخوابید اما از زیاد خوابیدن اجتناب کنید.

به برنامه خواب پایبند باشید و بدانید که فعالیت بدنی سبک در طول روز، مانند بالا رفتن از پله ها یا انجام حرکات کششی نیز می توانند به الگوی خواب بهتر شما کمک کنند.

این مطالعه در مجله Sleep Health منتشر شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "با این راهکار ساده به آسودگی بخوابید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "با این راهکار ساده به آسودگی بخوابید"، کلیک کنید.