برای آشکارسازی تاثیر تحریم های یکجانبه علیه ایران برنامه گسترده ای داریم

برای آشکارسازی تاثیر تحریم های یکجانبه علیه ایران برنامه گسترده ای داریم

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه گفت: تبعیت مضاعف از تحریم ها در واقع نوعی تحریم ثانویه محسوب می شود.

به گزارش امروزیا، حجت الاسلام مهدی هادی رییس پژوهشگاه قوه قضاییه در دور نهایی نخستین دادگاه تمرینی یا شبیه سازی دادرسی (موت کورت ملی) پیگیری تحریم های یکجانبه و تبعیت از آنها که در سالن شهید بهشتی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: برای آشکارسازی تاثیر سوء تحریم های یکجانبه علیه ایران برنامه گسترده ای داریم و می خواهیم ابعاد پایبندی بیش از حد بر تحریم ها را بیش از گذشته به جهان معرفی کنیم.

وی اظهار کرد: اقدام های تحریمی یک جانبه در بخش ثانویه بیشتر از بخش اولیه با عدم مقبولیت و عدم قانونی بودن مواجه است.  تبعیت مضاعف از تحریم ها در واقع نوعی تحریم ثانویه محسوب می شود و نگرانی موجود در این زمینه صلاحیت خزنده فراسرزمینی است که کشور اول اعمال می کند و  اگر در تحریم های اولیه توجیهاتی وجود دارد، در تحریم های ثانویه چنین توجیهاتی وجود ندارد و عدم مشروعیت آن بیشتر به قابل اثبات است.

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه با اشاره به پیامدهای پایبندی بیش از حد به تحریم ها، تاکید کرد: شرکت های و سازمان ها با ارزیابی ریسک خود را در بسته تحریمی محدود می کنند و حتی از حدود تحریم اولیه فراتر می شوند تا به زعم خود میزان ریسک را کاهش دهد؛ نهادی به نام تبعیت افراطی از تحریم ها به همین دلیل شکل گرفته است.

هادی گفت: در طرح دعوا علیه کشور محل استقرار شرکت پایبند بیش از حد از تحریم ها و خود شرکت باید به نکات مهمی توجه داشت که از جمله آن ها تحمیل اراده دولت یا سهامدار خاصی در شرکت یاد شده است و این امر گزینه بسیار بعیدی است؛ برای خرق حجاب یادشده تلاش بیشتری شود تا از این گزینه بتوان برای دستیابی به حقوق بشری مردم کشورهای تحت تحریم استفاده کرد.

بر اساس این گزارش، دور نهایی نخستین موت کورت (دادگاه تمرینی) ملی پیگیری تحریم های یک جانبه و تبعیت از آن ها امروز (دوشنبه) 14 اسفند با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه، ستاد حقوق بشر و دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

موضوع این موت کورت شکایت گروهی از بیماران دولت الف از دولت ب به دلیل تبعیت شرکت داروسازی ثبت شده در قلمرو آن دولت از تحریم های یک جانبه دولت ثالث است.

قضات ارشد موت کورت یاد شده نیز محمدرضا ضیایی بیگدلی، توکل حبیب زاده و بهزاد رضوی فرد بودند.

پایان خبر امروزیا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برای آشکارسازی تاثیر تحریم های یکجانبه علیه ایران برنامه گسترده ای داریم" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برای آشکارسازی تاثیر تحریم های یکجانبه علیه ایران برنامه گسترده ای داریم"، کلیک کنید.