بی خوابی یا کم خوابی دارید؟ بخوانید

بی خوابی یا کم خوابی دارید؟ بخوانید

آفتاب نیوز :

دکتر پژمان بختیاری نیا با اشاره به هفته جهانی آگاه سازی خواب سالم، اظهار کرد: ارتقای سلامت خواب و نظم در برنامه ها یکی از موضوعات مهم در سلامت فرد، خانواده و جامعه است. هفته جهانی آگاه سازی خواب سالم از 26 اسفند ماه تا سوم فروردین ماه 1403 برگزار می شود و مقرر است از سال 1403 در برنامه های فرهنگ سازی سبک زندگی سالم قرار بگیرد و با نظارت و با مدیریت واحد آموزش و ارتقای سلامت به طور سالانه برای برجسته سازی خواب سالم و موضوعات سلامت مرتبط برگزار شود.

وی ادامه داد: شعار جهانی امسال Sleep Equity for Global Health (تعادل خواب برای سلامت جهانی) است. خواب به عنوان یکی از رفتار های سالم در بهداشت فردی، جایگاه مهمی در سبک زندگی سالم و برنامه ملی خودمراقبتی دارد و می تواند منجر به ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی فرد، خانواده و جامعه شود.

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: سازمان دهی روز جهانی خواب توسط اعضای انجمن جهانی خواب، کارشناسان و متخصصان خواب و حامیان جامعه در بیش از 70 کشور انجام می شود و یک رویداد بین المللی شناخته شده است که موجب ایجاد ارتباط و افزایش آگاهی سلامت خواب در میان محققان، کارکنان مراقبت های بهداشتی، بیماران و مردم می شود.

وی اظهار کرد: ترویج و فرهنگ سازی و آموزش خواب سالم و اهمیت سلامت خواب از طریق انتشار اطلاعات در فضا های مجازی، درج پیام در سربرگ مکاتبات اداری، آموزش رانندگان و … از جمله اقدامات مهمی است که در این هفته باید ترویج شود و این اقدامات، در تمام مراکز ارایه دهنده خدمت و با بهره گیری از ظرفیت مشارکت اجتماعی امکان پذیر است.

بختیاری نیا گفت: خواب یک رفتار طبیعی است و نباید آن را موضوعی کم ارزش و پیش پا افتاده انگاشت. افراد باید مانند سایر رفتار های مهم سلامت ساز مانند ورزش و تغذیه، به خواب خود نیز اهمیت بدهند. هر فردی در هر سنی می تواند با اولویت دادن به خواب و انجام راهکار هایی برای بهبود خواب و سلامت شبانه روزی، سلامت و رفاه جسمی روانی خود و خانواده را افزایش دهد.

توصیه هایی برای داشتن خواب سالم

وی بیان کرد: خواب سالم فراتر از طی کردن یک زمان معمولی است. سه عنصر خواب با کیفیت عبارتند از مدت زمان، تداوم و عمق خواب، مدت خواب باید به اندازه ای باشد که فرد در روز بعد هوشیار باشد. دوره های یک خواب کامل باید یکپارچه و بدون تکه تکه شدن باشد. خواب باید به اندازه ای عمیق باشد که ترمیم کننده جسم و روان باشد.

بختیاری نیا گفت: خواب ستون سلامت انسان است. اگر سلامت را به عنوان وضعیت رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی و نه صرفا فقدان بیماری یا ناتوانی تعریف کنیم، می توان اهمیت خواب برای سلامت جسمی، ذهنی و اجتماعی را نشان داد. خواب مانند تغذیه و فعالیت بدنی برای سلامتی ضروری و یک ستون حیاتی سلامت است و به حمایت از حافظه و یادگیری کمک می کند.

وی اظهار کرد: خواب به پاکسازی مواد زاید از مغز و ارتقای سلامت مغز کمک می کند. همچنین خواب از سلامت مغز حمایت می کند و سلامت مغز از خواب حمایت می کند. خواب از سیستم ایمنی بدن حمایت می کند. خواب به سیستم ایمنی کمک می کند تا باکتری ها و ویروس ها را پاک کند. همچنین به بازیافت سلول های قدیمی و حفظ بدن و سطح انرژی کمک می کند.

وی افزود: سلامت خواب به طور نابرابر بین گروه های مختلف سنی و شغلی توزیع شده و هدف مهمی برای عادلانه شدن توزیع سلامت است.

بختیاری نیا گفت: خواب نامناسب و ناکافی می تواند تاثیر مهمی بر سلامت انسان داشته باشد. خواب ناکافی با چاقی، دیابت و بیماری عروق ویروس کرونا و مرگ و میر قلبی عروقی مرتبط است و می تواند پاسخ ایمنی را تضعیف و آسیب پذیری بیشتری برای ابتلا به عفونت ها ایجاد کند و کیفیت خواب را بیشتر کاهش دهد.

وی افزود: برخی اختلالات خواب مانند آپنه انسدادی خواب، با اختلالات شناختی و دمانس و زوال عقل، خطر تشنج و افزایش خطر سکته مغزی مرتبط هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: خواب نامناسب می تواند منجر به کاهش زمان واکنش اختلال در قضاوت و اختلال شناختی مشابه مسمومیت با الکل شود. خواب آلودگی می تواند رانندگی ایمن را مختل کند، حتی اگر راننده به خواب نرود.

وی بیان کرد: متخصصان، به اهمیت خواب برای سلامت مغز پی برده اند و انجمن قلب آمریکا در سال 2022 خواب را به فهرست هشت عامل ضروری برای سلامت قلب و عروق اضافه کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بی خوابی یا کم خوابی دارید؟ بخوانید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بی خوابی یا کم خوابی دارید؟ بخوانید"، کلیک کنید.