تشدید بارش در 11 استان/احتمال سر ریز شدن سد ها در 7 استان

تشدید بارش در 11 استان/احتمال سر ریز شدن سد ها در 7 استان

آفتاب نیوز :

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: بارش برف، باران، وزش باد شدید موقت، کاهش نسبی دما، کولاک برف و مه دوشنبه (14 اسفندماه) در چهارمحال و بختیاری، غرب و جنوب اصفهان و ارتفاعات در استان های کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس، یزد، کرمان، خراسان جنوبی و شمال شرق خوزستان و سه شنبه (15 اسفندماه) در جنوب خراسان رضوی و ارتفاعات خراسان جنوبی پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، یخ زدگی و لغزندگی زمین در گردنه های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه های مسیرهای برفگیر، کاهش دید، وقوع بهمن، کولاک برف، احتمال قطعی برق به ویژه در نواحی روستایی و خسارت به سازه های موقت، نهال ها، ماشین آلات و محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست.

به توصیه سازمان هواشناسی پرهیز از سفر به ویژه در گردنه های برف گیر و در صورت ضرورت مجهز بودن خودروها به ادوات زمستانی، پرهیز از فعالیت های عمرانی، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی، آمادگی راهداری جهت برف روبی در گردنه ها و نقاط سردسیر، صرفه جویی در مصرف نهاده های انرژی، انتقال ماشین آلات کشاورزی به مکان های مسقف، به کارگیری تمهیدات لازم برای درختان جوان در مقابل برف و سرما و اطمینان از استحکام سازه های موقت در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه این هشدار آمده است: وقوع رگبار باران و رعد و برق، وزش باد شدید موقت دوشنبه در خوزستان، جنوب کهگیلویه و بویراحمد، شمال و شرق هرمزگان و سه شنبه در نیمه شرقی هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، یزد و خراسان جنوبی پیش بینی می شود.

در این وضعیت آب و هوایی اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، آب گرفتگی معابر، طغیان رودخانه ها، سیلابی شدن مسیل ها، سرریز شدن سدها، صاعقه، کاهش دید در مناطق کوهستانی و خسارت به سازه های موقت، ماشین آلات کشاورزی و محصولات زراعی و باغی انتظار می رود.

سازمان هواشناسی نسبت به توقف در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، عدم فعالیت کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها و اتخاذ تمهیدات لازم برای مقابله با خسارات کشاورزی و مدیریت سدها توصیه می کند.

به گزارش امروزیا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسیول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تشدید بارش در 11 استان/احتمال سر ریز شدن سد ها در 7 استان" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تشدید بارش در 11 استان/احتمال سر ریز شدن سد ها در 7 استان"، کلیک کنید.