جزییات رویکرد رژیم صهیونیستی برای مدیریت نوار غزه پس از جنگ

جزییات رویکرد رژیم صهیونیستی برای مدیریت نوار غزه پس از جنگ

به گزارش امروزیا، کابینه رژیم صهیونیستی در چارچوب فراهم کردن مقدمات مرحله پسا جنگ، تلاش هایی را برای جلب موافقت و حمایت از رویکرد خود برای مدیریت آتی نوار غزه آغاز کرده است. در همین رابطه وبگاه «العربی الجدید» محتوای این رویکرد را از اظهارات هییت صهیونیستی در قاهره و گفت وگوهای آنها با مسوولان پرونده غزه استخراج کرد.

بر اساس این رویکرد، کابینه رژیم صهیونیستی به مصر پیشنهاد داد در پروژه ای که با عنوان تغییر شرایط انسانی به مدیریت مدنی مطرح شده، نقش محوری را ایفا کند.

این رویکرد شامل تغییری در روند هماهنگی میان قاهره و تل آویو درباره غزه است، به این شکل که مصر حلقه اول بوده و مسوولیت نوار غزه از آن آغاز می شود به شرط آنکه در تمامی سطوح سیاسی، امنیتی و نظامی با رژیم صهیونیستی هماهنگ باشد.

به گزارش امروزیا، همچنین بر اساس این رویکرد، مدیریت محلی مدنی نوار غزه جایگزین جنبش حماس خواهد بود و طرف های عربی زیر نظر اتحادیه عرب در تامین مالی پروژه های پیشنهادی، نیازهای معیشتی و انسانی نوار غزه در مرحله پس از اتمام عملیات های نظامی، نقش ایفا می کنند.

علاوه بر اینها، رویکرد رژیم صهیونیستی شامل جایگزینی نقش آژانس امدادرسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک (آنروا) با نقش برنامه توسعه سازمان ملل و آژانس توسع بین المللی آمریکا است.

در رویکرد رژیم صهیونیستی هیچ ارتباطی میان غزه و کرانه باختری وجود ندارد

به گفته منابع العربی الجدید، در رویکردی که کابینه رژیم صهیونیستی در کشورهای متعدد عربی و غربی در حال ترویجش است، هیچ گونه اشاره ای به ارتباط میان غزه و کرانه باختری اشغالی و نیز نقش آشکار تشکیلات خودگردان فلسطین نشده است.

بر اساس شرایطی که پیش از هفتم اکتبر گذشته بر اساس توافق مصر، کابینه رژیم صهیونیستی و جنبش حماس به عنوان مسوول مدیریت امور نوار غزه برقرار بود، حلقه اول مدیریت هماهنگی فعالیت های کابینه رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی بود که در حال حاضر مسوولیت آن با «غسان علیان» است.

به گفته یک منبع مصری آگاه از تحرکات قاهره در خصوص پرونده نوار غزه، رویکرد رژیم صهیونیستی مورد رضایت و قبول مصر قرار ندارد چراکه در آن برای جداسازی کرانه باختری و غزه از یکدیگر و نیز انتقال بار نظارت بر مدیریت مدنی نوار غزه به مصر تلاش شده و در مقابل به دستگاه های مختلف رژیم صهیونیستی اجازه داده شده به شکلی گسترده در غزه نقش امنیتی را ایفا کنند.

این منبع مصری گفت: رویکرد اسراییل با پیشنهادهای آمریکا در خصوص چگونگی مدیریت نوار غزه در فردای توقف جنگ از چند منظر توافق دارد از جمله اینکه نقش گسترده نظارت بر نوار غزه به مصر محول شود و نیز عربی در خصوص مدیریت نوار غزه برای کشورهای نقشی با چارچوب های مشخصی تعریف شود.

در همین رابطه «جهاد طه» سخنگوی جنبش حماس به العربی الجدید گفت: حماس با هیچ گونه طرح سیاسی برای مدیریت نوار غزه موافقت نخواهد کرد چراکه این یک مساله داخلی فلسطین است و ما می توانیم دولت فلسطین را در تمامی ابعادش بر اساس اصل مشارکت سیاسی و ملی تمامی احزاب و گروه های ملی و اسلامی ساماندهی کنیم.

طه در ادامه گفت: ما به نقش امدادی و خدماتی آنروا که بر اساس تصمیم سازمان ملل برای آن ایجاد شد، پایبند هستیم، باید از این نهاد حفاظت شود و مدیریت آن نباید تسلیم خواسته ها و پروژه های صهیونیستی-آمریکایی شود، ما هرگز جایگزینی و تغییر آن و یا حتی تغییر مسوولیت های آن را قبول نخواهیم کرد.

سخنگوی حماس افزود: مهمترین اصول جنبش، رفع آنچه جنگ بر جای گذاشته و حفاظت از حقوق ملت مان و در راس آن حق این مردم در مقاومت در برابر اشغالگران و نیز ایجاد مرجعیتی ملی از دبیرکل های گروه های فلسطینی است که روی ساماندهی ساختار دولت فلسطین کار کنند و در راس وظایف آنها تشکیل یک کابینه یکپارچه ملی بر اساس طرح ملی فلسطین است که از حقوق مردم و هویت ملی شان حفاظت کند.

«محمد نزال» عضو دفتر سیاسی حماس نیز به العربی الجدید گفت: جنبش و نیز گروه های مقاومت هرگز اجازه نخواهند داد که کسی هر گونه مدیریت امور نوار غزه را بدون توافقی ملی تحمیل کند، این یک مساله داخلی فلسطین است و هیچ گونه ارتباطی به هیچ طرف خارجی ندارد.

نزال در ادامه اظهار کرد: هیچ توجیهی برای لغو ماموریت آنروا و فعالیت های آن در تمامی پناهگاه های فلسطینی در داخل و خارج وجود ندارد، در واقع بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر دولت اشغالگر از هفتم اکتبر برای تسویه حساب های خود با آژانس استفاده کرد چون بقا و حضور آن یکی از نشانه های وجود مساله فلسطین و پناهجویان است، ما مخالفت خود را با لغو فعالیت این آژانس اعلام می کنیم و از کشورهای عضو سازمان ملل می خواهیم به نتانیاهو اجازه ندهند گزینه های خود را تحمیل کند.

این عضو دفتر سیاسی حماس تاکید کرد: حماس از طریق صندوق های رای گیری بر مردم فلسطین حاکمیت دارد و چه در کرانه باختری و چه در نوار غزه، این مردم هستند که انتخاب می کنند چه کسی رهبرشان باشد و امورشان را مدیریت کند و حماس هر دوی آنها را یکی می بیند که از یکدیگر جدایی ناپذیر بوده و هر دو بخش لاینفک کشور فلسطین مورد نظر با حاکمیت کامل هستند.

او افزود: توطیه هایی که در برخی کشورهای منطقه برای بیرون کردن حماس از عرصه سیاسی طرح ریزی می شوند، هرگز موفقیت آمیز نخواهند بود، در حال حاضر طبق آخرین نظرسنجی که پژوهشکده سیاسی-مسیحی رام الله انجام داده، حماس مورد تایید اکثریت مردم فلسطین است و با وجود شرایطی که نوار غزه پس از هفتم اکتبر با آن مواجه شده، اما حماس هنوز گزینه اکثر آنها است.

«عاطف سالم» سفیر سابق مصر در اراضی اشغالی درباره رویکرد رژیم صهیونیستی برای مرحله پساجنگ در غزه به العربی الجدید گفت: طرح آمریکا برای آینده مساله فلسطین جدا از موضعگیری اسراییل نیست، آمریکا همواره مخالف به رسمیت شناختن کشور فلسطین در سطح دوجانبه یا در چارچوب سازمان ملل بوده و بر این باور است که کشور فلسطین تنها باید از طریق مذاکراتی مستقیم میان اسراییل و تشکیلات خودگردان ایجاد شود.

عاطف سالم در ادامه نیز گفت: پیشنهادهای مختلفی مطرح شدند از جمله انتقال حاکمیت در غزه به یک تشکل فلسطینی مشخص همراه با حضور نیروهای حافظ صلح برای حفاظت از کابینه ای که در ادامه تشکیل خواهد شد و تمام اینها در چارچوب تلاش های آمریکا برای تعیین راه خروجی از درگیری فعلی انجام شد.

سفیر سابق مصر در اراضی اشغالی همچنین تاکید کرد: این اقدامات با 2 مانع اصلی از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل روبه رو است یکی مخالفت او با تشکیل کشور فلسطین و دیگری مخالفتش با حضور تشکیلات خودگردان فلسطین در غزه، همچنین در طرح آمریکایی هیچ گونه نشانه آشکاری درباره اینکه کشور فلسطین به چه شکل خواهد بود، وجود ندارد.

تلاش رژیم صهیونیستی برای جلب نظر عشایر غزه

به تازگی رسانه های رژیم صهیونیستی در گزارش هایی فاش کردند که کابینه این رژیم از طریق غسان علیان، هماهنگ کننده عملیات ها در اراضی اشغالی، تحرکاتی را برای جلب نظر و جذب سران عشایر و بازرگانان محلی نوار غزه که با حماس موافق نبوده و یا اختلاف نظرهایی با آن دارند، آغاز کرده تا آنها هسته مدیریت مدنی محلی باشند که این رژیم سعی دارد آن را به جای حماس مسوول امور نوار غزه کند.

این تلاش های رژیم صهیونیستی در حالی آغاز شدند که جمعیت خانواده ها و عشایر نوار غزه مخالفت خود را با هماهنگی با کابینه این رژیم اشغالگر و نیز دور زدن نهادهای قانونی نوار غزه و دولت رسمی فلسطین اعلام کردند.

همچنین سران و مسوولان محلی نوار غزه ارتش رژیم صهیونیستی را به ترور آن دسته از عشایر فلسطینی که با این طرح ها مخالفت کرده اند، متهم و اعلام کردند که حمله به خانواده اسماعیل النونو در هفته گذشته پس از مخالفت او با دور زدن مسوولان فلسطینی در رایزنی هایی بود که هماهنگ کننده فعالیت های کابینه رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و غزه با او داشت.

«حسام شاکر» نویسنده فلسطینی نیز در گفت وگو با العربی الجدید تاکید کرد: فرماندهان اسراییلی جنگ هیچ گونه مدیریت خودگردان نوار غزه با حماس یا بدون آن را نمی خواهند بلکه به دنبال ایجاد ساختار مشخصی هستند که برای خودش مناسب باشد اما ایده ایجاد مدیریتی با ماهیتی فلسطینی از سوی اسراییل منتفی است.

شاکر درباره آنروا نیز گفت: رژیم اشغالگر اسراییلی به هر قمیتی می خواهد آنروا را از صحنه بیرون کند، ما شاهد کمپین هایی برای بدنام کردن این آژانس و متهم کردن آن از یک سو و هدف قرار گرفتن زیرساخت هایش از سوی دیگر بودیم و به تازگی نیز شاهد بودیم آن را مجبور کردند با طرف اشغالگر همکاری کند همانند اینکه اسامی کارکنان خود را اعلام کند.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جزییات رویکرد رژیم صهیونیستی برای مدیریت نوار غزه پس از جنگ" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جزییات رویکرد رژیم صهیونیستی برای مدیریت نوار غزه پس از جنگ"، کلیک کنید.