خط و نشان مشاور ترامپ برای ناتو

خط و نشان مشاور ترامپ برای ناتو

یکی از مشاوران ارشد امنیت ملی دونالد ترامپ گفت در صورت بازگشت رییس جمهور سابق آمریکا به قدرت، او برای تغییر در ناتو تلاش خواهد کرد و این ممکن است به از دست رفتن حفاظت مدنظر برخی از کشورهای عضو در برابر حمله خارجی منجر شود.

به گزارش امروزیا، «کیت کیلوگ» ژنرال بازنشسته آمریکایی و رییس سابق ستاد شورای امنیت ملی دونالد ترامپ رییس جمهور سابق ایالات متحده، در مصاحبه ای به رویترز گفت اگر یکی از اعضای ایتلاف 31 کشوری ناتو نتواند حداقل 2 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف امور نظامی کند –همانطور که توافق شده– ترامپ از حذف حمایت های آن کشور تحت ماده 5 پیمان آتلانتیک شمالی حمایت خواهد کرد.

ماده پنج منشور ناتو تصریح می کند که حمله به یکی از اعضای ایتلاف مستقر در اروپا، حمله به همه تلقی می شود و اعضای ایتلاف باید واکنش مناسب نشان دهند. بدون این حمایت ها، یک کشور عضو تضمینی نمی گیرد که سایر اعضای ناتو در زمان وقوع جنگ به کمک آن بیایند.

کیت کیلوگ که به عنوان مشاور امنیت ملی مایک پنس، معاون سابق ترامپ هم خدمت می کرد، گفت: «از جایی که من آمده ام، اتحادها مهم هستند. اما اگر می خواهید بخشی از یک اتحاد باشید، به اتحاد کمک کنید و بخشی از اتحاد باشید.»

ترامپ زمانی که در یک گردهمایی پیشنهاد کرد که از متحدان ناتو که به اندازه کافی برای امور نظامی هزینه نمی کنند، دفاع نخواهد کرد و حتی روسیه را تشویق به حمله به آنها می کند، به سرعت از سوی جو بایدن، رییس جمهور دموکرات آمریکا و مقامات ارشد غربی مورد سرزنش قرار گرفت.

کیت کیلوگ از گفتن اینکه آیا پیشنهاد خود را با ترامپ در میان گذاشته است یا نه، خودداری کرد. گرچه او گفت که آنها مکررا در مورد آینده ناتو گفت وگو کرده اند. ترامپ به کسب نامزدی ریاست جمهوری از سوی حزب جمهوری خواه برای انتخابات 5 نوامبر نزدیک است.

این سیاستمدار آمریکایی سرشناس گفت اگر ترامپ پیروز شود، احتمالا نشست ناتو را در ژوین 2025 برای بحث در مورد آینده این ایتلاف پیشنهاد خواهد کرد. او گفت که ناتو متعاقبا می تواند به یک «ایتلاف چند سطحی» تبدیل شود که در آن برخی از اعضا براساس انطباق آنها با اساسنامه تاسیس ناتو از حمایت های بیشتری برخوردار می شوند.

کمپین ترامپ به درخواست برای اظهارنظر پاسخی نداد، اما قبلا کیت کیلوگ را به عنوان مشاور سیاسی معرفی کرده بود که ممکن است در دولت او نقش داشته باشد.

مشاور ترامپ همچنین تاکید کرد: «علاوه بر از دست دادن حفاظت های تحت ماده 5، تحریم های نسبتا شدید دیگری مانند از دست دادن دسترسی به آموزش یا منابع تجهیزات مشترک ممکن است. کشورهای عضو باید برای خروج از ناتو احساس راحتی داشته باشند. اگر رییس جمهور ترامپ دوباره انتخاب شود، پس از انجام انتخابات، به همه هشدار می دهیم. بعد به آنها اجازه دهیم مقدمات را فراهم کنند تا بتوانیم در ژوین درباره آن بحث کنیم. فکر می کنم این مکالمه ای بسیار پخته و کامل است و یکی از بسیار گفت وگوهایی است که باید در حوزه امنیت ملی انجام شود.»

ترامپ و متحدانش به طور فزاینده ای نشان داده اند که قصد دارند در تعهد چند دهه ای آمریکا به ناتو تجدیدنظر کنند و مدت هاست که از اینکه اعضای اروپایی این ایتلاف سهم خود را پرداخت نمی کنند، شکایت دارند.

کیت کیلوگ گفت اگر ماده سه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) رعایت نشود، حمایت های ارایه شده توسط ماده پنج نباید به صورت خودکار تلقی شود.

ماده 3 منشور ناتو تصریح می کند که کشورهای عضو ناتو باید تلاش های مناسبی را برای توسعه قابلیت های دفاعی فردی خود انجام دهند. در حالی که ماده سه نمی گوید کشورها باید حداقل 2 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف امور نظامی کنند، کشورهای عضو در نشست سال 2014 در ولز متعهد شدند که ظرف یک دهه به سمت تحقق این رقم حرکت کنند.

مشاور ترامپ در پایان گفت وگو با خبرگزاری رویترز تاکید کرد: «همه ماده پنج را می شناسند؛ حمله به یکی، حمله به همه است. اما آنها همه موارد دیگری که قبل از آن بوده، یا بعد از آن آمده را فراموش می کنند. یکی از آنها ماده سه است.»

در ماه دسامبر، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی ترامپ از سال 2019 تا 2021 که هنوز در مورد مسایل سیاست خارجی با رییس جمهور سابق آمریکا گفت وگو می کند، به رویترز گفت اگر کشورهای ناتو حداقل 2 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف امور نظامی نکنند، تعرفه های تجاری را بر کشورهای ناتو اعمال می کنند و احتمالا یکی از سیاست های روی میز در دوره دوم ریاست جمهوری ترامپ خواهد بود.

پایان خبر امروزیا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خط و نشان مشاور ترامپ برای ناتو" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خط و نشان مشاور ترامپ برای ناتو"، کلیک کنید.