درخواست 19 سناتور آمریکایی از بایدن برای تشکیل کشور فلسطین

درخواست 19 سناتور آمریکایی از بایدن برای تشکیل کشور فلسطین

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری امروزیا، 19 قانونگذار از حزب دموکرات در مجلس سنای آمریکا در نامه ای به «جو بایدن»، رییس جمهور کشورشان خواستار تشکیل کشور مستقل فلسطین شدند.

 این نامه در حالی نوشته شده که پس لرزه های انتقاد تند چند روز پیش «چاک شومر»، رهبر حزب اکثریت در مجلس سنا از سیاست های «بنیامین نتانیاهو» و مدیریت او در جنگ هنوز ادامه دارد. «تام کارپر» که یکی از متحدان سیاسی جو بایدن و قانونگذار ایالت «دلاور» است مبتکر نامه مذکور بوده است.

 قانونگذاران آمریکایی از بایدن خواسته اند پا را از «تسهیل گری» در مذاکرات اسراییل و فلسطین فراتر گذاشته و «چارچوبی جراتمندانه» برای مشخص کردن اقدامات لازم جهت تشکیل کشور فلسطین در کرانه باختری و نوار غزه معرفی کند.

 آنها با وام گرفتن از طرح «بیل کلینتون» در دو دهه گذشته گفته اند که کشور مستقل فلسطینی در صورت تشکیل «فاقد ارتش» خواهد بود. قانونگذاران آمریکا مضاف بر این با اشاره به تلاش ها برای پیشبرد مذاکرات سازش میان عربستان سعودی و اسراییل خواستار طرحی برای ادغام اسراییل در منطقه شده اند.

مقام های کاخ سفید در ماه های گذشته بار ها از تشکیل کشور فلسطین بدون ارتش به عنوان گونه ای از راهکار دو دولتی حمایت کرده اند.

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا بهمن ماه گذشته بعد از آنکه از سوی خبرنگاران درباره مخالفت «بنیامین نتانیاهو» با راهکار دو دولتی مورد سوال قرار گرفت گفت که با نتانیاهو در این خصوص صحبت کرده و به نظر می رسد که او با «همه راهکار های دو دولتی» مخالفتی ندارد.

بعد از اینکه خبرنگاران از بایدن خواستند منظورش را واضح تر توضیح دهد او گفت: «چندین نوع راهکار دو دولتی وجود دارند. بعضی از کشور های عضو سازمان ملل ارتش ندارند… برخی کشور ها هستند که محدودیت هایی دارند؛ بنابراین من فکر می کنم راه هایی برای پیشبرد امور وجود دارد.»

بحث تشکیل کشور فلسطین بدون ارتش از مدت ها پیش مطرح بوده و حتی 10 سال پیش، در بحبوحه مذاکرات به میانجی گری آمریکا برای حل درگیری ها میان فلسطین و اسراییل ادعا شده بود که «محمود عباس»، رییس تشکیلات خودگردان، تشکیل کشور فلسطین بدون ارتش را در ازای برخی امتیاز ها پذیرفته است. با وجود این، طرح مذکور در آن زمان ناکام ماند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "درخواست 19 سناتور آمریکایی از بایدن برای تشکیل کشور فلسطین" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "درخواست 19 سناتور آمریکایی از بایدن برای تشکیل کشور فلسطین"، کلیک کنید.