ریزش مسافر در نوروز امسال/ «هتل های 3 و 4 ستاره که متعلق به طبقه متوسط بود خالی ماند»

ریزش مسافر در نوروز امسال/ «هتل های 3 و 4 ستاره که متعلق به طبقه متوسط بود خالی ماند»

به گزارش امروزیا ،حرمت الله رفیعی، رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران درباره آمارهای نوروزی امسال گفت: اخبار متفاوت و متناقضی در رسانه ها درباره سفرهای نوروز منتشر شده است. نسبت به سال گذشته ریزش مسافر داشتیم و تعداد مسافرها نسبت به سال گذشته کمتر شده است.

انتخاب در خبری نوشت:حرمت الله رفیعی، رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران، در گفتگو با «انتخاب» درباره آمارهای نوروزی امسال گفت: اخبار متفاوت و متناقضی در رسانه ها درباره سفرهای نوروز منتشر شده است. نسبت به سال گذشته ریزش مسافر داشتیم و تعداد مسافرها نسبت به سال گذشته کمتر شده است. سال گذشته هم نوروز خوبی برای نوروز گردشگری نبود. سال گذشته فقط هتل های 4 و 5 ستاره در برخی نقاط پر شد و هتل های 3 و 4 که متعلق به طبقه متوسط بود خالی ماند. ریزش امسال نسبت به پارسال یعنی وضعیت خوبی نداشتیم. یک نابسامانی در حمل و نقل ریلی و هوایی داشتیم که هیچکدام نتوانستند خوب عمل کنند.

وی درباره ضعف سیستم حمل و نقلی بیان کرد: حمل و نقلی ها حقوق مردم را نادیده گرفتند. وقتی ما این همه ضعف ناوگان داریم، چرا این همه پرواز به سوی ترکیه برود و یک رقابت بسیار ناسالم بین دفاتر ایجاد شود و تقریباً تمام دفاتر ما متضرر شدند. البته من با ریزش قیمت مشکلی ندارم و با افزایش قیمت مخالفت کردم، اما با کاهش کیفیت مخالف هستم. وقتی این ها با یک قیمت های پایین کار می کنند، مسافر جایگاه واقعی ندارد. مثلاً ترکیه نیز در یک برنامه تلویزیونی نشان داد که ایرانی ها تمام مراسماتشان را در ترکیه برگزار می کنند. ما منطقه آزاد راه اندازی کردیم، اما روستای وان بیشتر مخاطب خرید دارد. فلسفه وجودی مناطق آزاد چه بود؟ اصلاً فراموش کرده اند که چرا منطقه ازاد شکل گرفت. در هر حال ما وضعیت خوبی امسال نداشتیم.

او افزود: از نظر من با توجه به سوابق سال های گذشته، ماه رمضان باعث رکود گردشگری نشده است. ماه رمضان در سال های قبل هم بوده و اتفاقاً بازار گردشگری رونق داشت. مثلاً بیشترین مسافرهای ما به عراق در حد 50 درصد بوده است. این 50 درصد در ماه رمضان هم می روند. مقاصد دیگر هم مشکلی بابت ماه رمضان نداشتند. ما در مسیر نجف ریزش قیمت داشتیم، اما افزایش قیمت توسط ایرلاین داشتیم که دفاتر در این بین زیان دیدند.

رفیعی درباره کاهش میزان مسافر گفت: امسال نوروز 1403 بود، نوروز 1401 به یکباره رویش شدید گردشگر داخلی داشتیم. تمام رسانه های ملی اعلام کردند که ظرفیت نداریم. مثلاً صف ورودی ماشین ها به شیراز 5 کیلومتر بوده است. در خردشهرهای ما مانند نطنز و ابیانه و… نیز ظرفیتشان در سال های قبل پر شده بود. اما چه اتفاقی افتاد که 1403 و 1402 ریزش داشتیم؟ ما یک ستاد سفر راه انداختیم که آمارهای نادرست به رییس جمهور و مردم می دهد. من به عنوان بخش خصوصی و مجری باید بگویم که چه وضعیتی داریم. من در ستاد سفر عضو هم نیستم. امسال در شیراز و مشهد هم دخالت کردند، مثلاً دو مدیر گردشگری داریم، یک مدیر منصوب استاندار، یک مدیر منصوب وزارت گردشگری که مدیر وزارت گردشگری را به حاشیه برده اند.

47217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ریزش مسافر در نوروز امسال/ «هتل های 3 و 4 ستاره که متعلق به طبقه متوسط بود خالی ماند»" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ریزش مسافر در نوروز امسال/ «هتل های 3 و 4 ستاره که متعلق به طبقه متوسط بود خالی ماند»"، کلیک کنید.