ریزپلاستیک ها احتمالا به مغز انسان ها هم راه پیدا کرده اند

ریزپلاستیک ها احتمالا به مغز انسان ها هم راه پیدا کرده اند

بر اساس مقاله ای که در مجله «چشم انداز بهداشت محیط زیست» منتشر شده است، قطعات ریزپلاستیک در حال راه یافتن به مغز انسان اند.

به گزارش امروزیا، به نقل از ایتنا، محققان این دانشگاه می گویند که ریزپلاستیک های موجود در آب، غذا و هوایی که تنفس می کنیم، از روده به سایر بخش های بدن مانند کلیه ها، کبد و مغز راه خواهند یافت.

الیسیو کاستیلو، دانشیار بخش گوارش و کبد دانشکده پزشکی دانشگاه نیومکزیکو، می گوید: «در دهه های گذشته، ریزپلاستیک ها در اقیانوس ها، بدن حیوانات، گیاهان، آب لوله کشی و در بطری های آب پیدا شده اند. به نظر می رسد آن ها همه جا هستند.»

کاستیلو و تیم پژوهشی او به مدت چهار هفته به موش ها آبی دادند که حاوی پنج گرم ریزپلاستیک بود؛ معادل مقدار ریزپلاستیکی که قبلا مشخص شده بود انسان هر هفته می بلعد (تقریبا معادل وزن یک کارت اعتباری) و دریافتند که ریزپلاستیک ها از روده به سایر بافت های بدن حرکت می کنند.

کاستیلو هشدار داد: «این موش ها تنها چهار هفته در معرض این ریزپلاستیک ها بودند. حالا فکر کنید برای ما انسان ها که از بدو تولد تا پیری در معرض آن قرار داریم، وضعیت چگونه خواهد بود؟»

به گفته او، وقتی موش های سالم با چند هفته قرار گرفتن در معرض این ریزپلاستیک ها، نشانه هایی از تغییر در وضعیت سلامتی نشان می دهند، می توان گفت که سلامتی انسان هایی که تمام عمرشان در معرض این ریزپلاستیک ها قرار می گیرند، به طور جدی آسیب می بیند. حالا تصور کنید شخصی به بیماری های زمینه ای هم دچار باشد. آیا قرار گرفتن در معرض ریزپلاستیک ها می تواند بیماری زمینه ای این افراد را تشدید کند؟

کاستیلو در مقاله ای که در مجله « زیست شناسی سلولی و سم شناسی » منتشر شد، نشان می دهد که ریزپلاستیک ها موجب تغییر سلول های ایمنی به نام «ماکروفاژها» می شوند که وظیفه حفاظت از بدن در برابر ذرات خارجی اند و در نتیجه التهاب در بدن به وجود می آورند.

به گزارش نیویورک پست، کاستیلو در تحقیق بعدی اش به این موضوع می پردازد که چگونه رژیم غذایی بر نحوه جذب ریزپلاستیک ها در بدن تاثیر می گذارد. او می گوید: «آنچه انجام می دهیم این است که به حیوانات آزمایشگاهی رژیم غذایی حاوی چربی و کلسترول بالا یا رژیم غذایی حاوی فیبر بالا بدهیم تا بتوانیم بررسی کنیم آیا رژیم غذایی بر جذب ریزپلاستیک ها در بدن تاثیر می گذارد یا خیر.»

بر اساس پژوهشی که در مجله «آلودگی زیست محیطی» (Environmental Pollution) منتشر شد، مهم نیست چه چیزی می خورید، از ریزپلاستیک ها گریزی نیست. طبق یافته های دانشمندان، 90 درصد پروتیین ها، از جمله جایگزین های گیاهی، حاوی ریزپلاستیک اند و عواقب منفی برای سلامتی به دنبال دارند.

پایان خبر امروزیا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ریزپلاستیک ها احتمالا به مغز انسان ها هم راه پیدا کرده اند" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ریزپلاستیک ها احتمالا به مغز انسان ها هم راه پیدا کرده اند"، کلیک کنید.