سخنگوی سابق آنروا: برنامه جهانی غذا با تل آویو علیه آنروا توطیه کرد

سخنگوی سابق آنروا: برنامه جهانی غذا با تل آویو علیه آنروا توطیه کرد

سخنگوی سابق آژانس آنروا با اشاره به اینکه این آژانس به درخواست ارتش رژیم صهیونیستی از نشست های هماهنگی اخیر میان نمایندگان این ارتش و آژانس های سازمان ملل کنار گذاشته شد، فاش کرد که مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا، درخواست آنروا برای عدم مشارکت در این نشست ها را نپذیرفت.

به گزارش امروزیا، «کریستفر گونس» سخنگوی ارشد سابق آژانس امدادرسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی (آنروا) در گفتگو با وب سایت «القدس العربی» فاش کرد: بنا بر درخواست اسراییل آژانس آنروا از نشست های هماهنگی که طی 10 روز گذشته میان نمایندگان ارتش اسراییل و دیگر آژانس های سازمان ملل از جمله برنامه جهانی غذا برگزار شد، کنار گذاشته شد.

گونس در ادامه اظهار کرد: ارتش اسراییل در یکی از این نشست ها که اواخر هفته گذشته در اراضی اشغالی برگزار شد، اعزام 300 تا 400 کارمند و نیروی آنروا جهت مشارکت در کمک رسانی ها به شمال غزه اما زیر چتر آژانس های مختلف سازمان ملل را خواستار شد.

این سخنگوی سابق آنروا توضیح داد: اخیرا نشست های هماهنگی میان کارمندان سازمان ملل و مسوولان اسراییلی چه در نوار غزه و چه در مرزهای نوار غزه برگزار شدند.

القدس العربی در این رابطه با دفتر «استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل تماس گرفت، این دفتر برگزاری این نشست ها را تکذیب نکرد اما اعلام کرد که در خصوص این نشست ها اطلاعاتی ندارد.

همچنین القدس العربی با تعدادی از سخنگویان برنامه جهانی غذا تماس گرفت اما تا این لحظه اظهارنظری در این خصوص نداشتند.

گونس در ادامه به القدس العربی گفت: اسراییل از 22 مارس به آنروا اجازه نداده کمک های غذایی را برای شمال غزه تامین کند در حالی که 300 هزار آواره در آنجا با خطر قحطی روبه رو هستند، اما اکنون فلسطینی ها از 300 تا 400 کارمند آنروا می خواهند به تشکل جدیدی وابسته به سازمان ملل جهت مشارکت در توزیع غذا در شمال غزه ملحق شوند.

این سخنگوی سابق آنروا فاش کرد که این آژانس از نشست های هماهنگی میان آژانس های رژیم صهیونیستی و نهادهای سازمان ملل مستثنی شد.

او در ادامه گفت: این واقعیت که با مشارکت دیگر نمایندگان در نشست با اسراییل موافقت شده و آنروا از آن منع شده، موضوعی خشمگین کننده است.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل از «سندی مک کین» مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا خواست حضور در این نشست بدون آنروا را نپذیرد.

کارمندان برنامه جهانی غذا در طول چند ماه گذشته به نحوه مدیریت کمک رسانی ها در غزه به مک کین اعتراض کرده و او را به اتخاذ موضعگیری هایی نزدیک به آمریکا و رژیم صهیونیستی متهم کردند.

آنها در نوامبر گذشته به موضعگیری مک کین در حمایت از رژیم صهیونیستی اعتراض کردند.

گونس در ادامه نیز گفت: روشن است که او (مک کین) از آن درس نگرفت، کارمندان آن در غزه به دلیل شیوه ای که او در حمایت از آمریکا و اسراییل اتخاذ کرده، بی نهایت خشمگین هستند. او چیزی یاد نگرفت و من می ترسم این به مشکلات بیشتر در غزه منجر شود.

روزنامه «گاردین» چاپ انگلیس پیشتر با انتشار گزارشی اختصاصی به نقل از برخی منابع در سازمان ملل نوشت، «اسراییل» به سازمان ملل پیشنهاد داد آژانس آنروا منحل شده و تیم آن به آژانسی جایگزین منتقل شود تا آن نهاد کار ارسال کامیون های غذا به غزه را انجام دهد، همزمان مسوولان امدادرسانی هشدار دادند که انتقال اختیارات آنروا به نهاد دیگری وابسته به سازمان ملل به ویژه در بحبوحه قحطی که در نوار غزه در حال بروز است، فاجعه بار خواهد بود.

طبق این گزارش، «هرتزی هالوی» رییس ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی هفته قبل این پیشنهاد را به مسوولان سازمان ملل در اراضی اشغالی داد تا آنها این پیشنهاد را به دبیرکل سازمان ملل انتقال دهند.

پایان خبر امروزیا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سخنگوی سابق آنروا: برنامه جهانی غذا با تل آویو علیه آنروا توطیه کرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سخنگوی سابق آنروا: برنامه جهانی غذا با تل آویو علیه آنروا توطیه کرد"، کلیک کنید.