سلاح مرگبار باستانی که از دور دشمن را به آتش می کشید

سلاح مرگبار باستانی که از دور دشمن را به آتش می کشید

به گزارش امروزیا، یعنی می شود آن نابودگر افسانه ای کشتی ها واقعی باشد. این سلاح که ظاهرا پرتوهای خورشیدی را برای به آتش کشیدن کشتی های دشمن در عنان خود در می آورده است، بر طبق گزارش های تاریخی ظاهرا علیه نیروی دریایی روم باستان با عواقب مرگبار مستقر شده است. با این حال محققان هنوز نمی توانند تشخیص دهند که آیا ابزار باستانی واقعاً وجود داشته است یا خیر.

بر اساس گزارش یورونیوز، برای کمک به حل این اختلاف نظر، «برندن سنر» 12 ساله یک نسخه کوچک شده از این سلاح مهلک را ساخت و در نهایت به این نتیجه رسید که این ایده مفهومی عمل می کند و به احتمال زیاد می تواند در نبرد علیه نیروهای متخاصم مورد استفاده قرار گیرد.

تاریخچه سلاح مرگبار ارشمیدس

گفته می شود که نمونه اصلی سلاح پرتو مرگ در جریان محاصره سیراکوز که از سال 213 تا 212 پیش از میلاد مسیح ادامه داشت، علیه رومیان مهاجم استفاده شده است. داستان از این قرار بود که با پیشروی کشتی های جنگی روم به سمت شهر یونانی سیراکوز – واقع در جزیره سیسیل امروزی – نیروهای مدافع محلی برای کمک به دور نگه داشتن دشمن در آب های خلیج اطراف، دست به دامن اختراعات ارشمیدس می شوند.

از جمله ماشین های جنگی شگفت انگیزی که شایعه شده در آن روزگاران مورد استفاده یونانیان بوده، ابزار معروف «پنجه ارشمیدس» است که نوعی مکانیسم جرثقیل مانند با یک قلاب آویزان بود که برای بلند کردن کشتی های دشمن از آب و واژگونی آن ها استفاده می شد.

طبق منابع موجود از یک مورخ یونانی به نام لوسیان (لوکیانوس)، ارشمیدس آینه هایی را در امتداد خلیج سیراکوز قرار داد تا پرتوهای خورشید را بر روی کشتی های دشمن متمرکز کند و باعث شعله ور شدن آن ها شود.

در حالی که برخی از محققان، از جمله فیلسوف مشهور فرانسوی رنه دکارت، کل این ایده را همچون یک داستان تخیلی مردود اعلام می کند، اما برخی دیگر تلاش کرده اند این سلاح را بازسازی کنند که با موفقیت های قابل قبولی هم همراه بوده است. به عنوان مثال، در سال 2005 میلادی، تیمی از موسسه فناوری ماساچوست (اِم.آی.تی.) دریافتند که طراحی ارشمیدس قادر بوده است کشتی های دشمن را تنها در عرض 11 دقیقه به آتش بکشد.

کاردستی کانادایی

حالا این دانش آموز کانادایی بدون اینکه قصد تبخیر دشمن را یا سوزاندن کشتی آن ها را داشته باشد، به یک نسخه رومیزی از سلاح باستانی پرتو مرگ با استفاده از یک سری آینه مقعر و لامپ های رومیزی LED رضایت داد.

او با این کاردستی دریافت که هنگام استفاده از سطوح صیقلی آینه ها برای متمرکز کردن منبع حرارتی 50 واتی خود بر روی یک تکه مقوا، دمای هدف را می توان با هر آینه اضافی 2 درجه سانتیگراد افزایش داد.

اما از آینه چهارم به بعد باعث جهش عظیم دمایی 8 درجه سانتیگراد شد.

هنگامی که او آزمایش را با استفاده از یک لامپ 100 واتی تکرار کرد، متوجه شد که برای سه آینه اول «تغییر دما با هر آینه 4 درجه سانتی گراد و با افزودن آینه چهارم معادل 10 درجه سانتی گراد بود.»

«بر اساس یافته های تجربی ام، من هم با گروه محققان اِم.آی.تی. موافقم و معتقدم که با یک منبع گرمایی قوی و آینه های بزرگ تر و متعدد که همگی در یک زاویه درست متمرکز شده اند، احتراق می تواند امکان پذیر باشد.»

نویسنده جوان این مطالعه می نویسد: «بر اساس یافته های تجربی ام، من هم با گروه محققان اِم.آی.تی. موافقم و معتقدم که با یک منبع گرمایی قوی و آینه های بزرگ تر و متعدد که همگی در یک زاویه درست متمرکز شده اند، احتراق می تواند امکان پذیر باشد.»

او در نهایت نتیجه می گیرد که «توضیحات تاریخی استفاده از پرتو مرگبار خورشیدی در سیراکوز باستان قابل قبول است، با این حال هیچ مدرک باستان شناسی از اشعه مرگ ارشمیدس به جز آنچه در کتاب های فیلسوفان باستان ثبت شده است، یافت نشده است.»

این دانش آموز کانادایی برای تلاش هایش، مدال طلای نمایشگاه سالانه علوم ماتیوس، مدال طلای نمایشگاه علوم و مهندسی تیمز ولی فیزیک، و جایزه کتابخانه عمومی لندن برای الهام بخشیدن به علایق کودکان در علم و فناوری را دریافت کرده است.

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سلاح مرگبار باستانی که از دور دشمن را به آتش می کشید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سلاح مرگبار باستانی که از دور دشمن را به آتش می کشید"، کلیک کنید.