سنسور اندازه گیری ابزاردقیق سطح سیال مخازن نفت و گاز ساخته شد

سنسور اندازه گیری ابزاردقیق سطح سیال مخازن نفت و گاز ساخته شد

متخصصان مکاترونیک یک شرکت دانش بنیان ایرانی، موفق به ساخت «سنسور های اندازه گیری ابزاردقیق سطح سیال» برای مخازن نفت و گاز شدند.

مهدی رهبرعالم، مدیرتحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری شیراز، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری درباره دستگاه «سنسور اندازه گیری ابزار دقیق سطح سیال» توضیح داد: این دستگاه، یک سنسور اندازه گیری سطح مایع موجود داخل مخازن نفتی و گازی است. سنسور اندازه گیری سطح سیال، در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد فراوانی دارد.

رهبرعالم درخصوص نحوه کارکرد این دستگاه افزود: این سنسور، بالای مخزن نصب می شود و سطح مایع موجود را اندازه گیری می کند و عدد دقیق روی نمایشگر به صورت یک اعشاری ظاهر می شود.

وی به نیازی که بومی سازی این سنسور ها از صنعت کشور، رفع می کنند، پرداخت و گفت: تا قبل از ساخت سنسور اندازه گیری سطح سیال، این دستگاه ها از کشور ژاپن وارد می شد؛ اما بعد از ساخت نمونه داخلی این سنسورها، حدود 13 میلیون دلار صرفه جویی ارزی رقم خورده است.

مدیرتحقیق و توسعه این شرکت دانش بنیان به تجاری سازی این محصول اشاره کرد و گفت: درحال حاضر چند نمونه از این دستگاه ها در پالایشگاه پارس جنوبی کشور مستقر هستند. 

رهبرعالم درباره فناوری به کار رفته در این سنسورها، توضیح داد: میکروکنترلر یا ریزپردازند ها از صفر تا صد توسط متخصصان داخلی شرکت، برنامه نویسی شده اند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سنسور اندازه گیری ابزاردقیق سطح سیال مخازن نفت و گاز ساخته شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سنسور اندازه گیری ابزاردقیق سطح سیال مخازن نفت و گاز ساخته شد"، کلیک کنید.