سهم ایرانیان از تحصیلات دانشگاهی چقدر است؟/ کانادا رکورد شکست 

در جدیدترین آمار؛

سهم ایرانیان از تحصیلات دانشگاهی چقدر است؟ کانادا رکورد شکست 

در جدیدترین آمار منتشر شده از کتاب ارتباط صنعت با دانشگاه ها وضعیت افراد تحصیل کرده در رده سنی 25 تا 64 سال در 9 کشور جهان اعلام شد که بر این اساس سهم ایران 14.4 درصد است.

خبرگزاری علم و فناوری امروزیا- نادیا عابد؛ در جدیدترین آمار منتشر شده از کتاب ارتباط صنعت با دانشگاه هابر مناسب نبودن نرخ اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی تاکید شده است؛ عوامل متعددی از جمله بهبود اوضای کساب و کار، کاهش تصدی گری دولت و نهادها، استفاده بهینه از بازار کار و نیاز های کشور، مدیریت همکاری های بین المللی و بهبود کیفیت نیروی کار دانش آموخته منجربه حل این مشکل خواهد شد.

بهبود کیفیت نیروی کار دانش آموخته از وظایف نظام آموزش عالی کشور بوده و عوامل دیگر نیاز می بایست مورد توجه نهاد های ذی ربط قرار گرفته و اقدامات موثر و مناسب صورت پذیرد. ارتقای کیفیت آموزش، بازنگری برنامه های درسی متناسب با نیاز های بازار کار، تجهیز آزمایشگاه ها، کارگاه ها و سایر فضا های یادگیری که به جنبه عمای آموزش مربوط می شود، سازماندهی و اجرای مناساب و کارآمد دوره های کارآموزی و کارورزی، توسعه و تقویت برگزاری دوره های مهارت افزایی و افزایش آموزش های آزاد دانشجویان در قالب فرابرنامه ای و یاد گیری های غیررسمی می تواند نقش بسزایی در افزایش مهارت های شغلی و حرفه ای دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی شود. 

سهم ایرانیان از تحصیلات دانشگاهی چقدر است؟ / کانادا رکورد شکست 

سهم ایرانیان از تحصیلات دانشگاهی چقدر است؟ / کانادا رکورد شکست 

نظام آموزش عالی کشور به صورت روزافزون در معرض انتقادات و چالش های عدم تعادل بازار کار دانش آموختگان دانشگاهی بوده؛ اگرچه در مورد بخش اعظم متغیر های اثرگذار بر آن کنترل و دخالتی از سوی وزارت علوم وجود ندارد. 

آموزش عالی در ایران و جهان

 طی سال های گذشته با افزایش تقضا برای فراگیری آموزش های دانشگاهی، در راستای ایجاد عدالت اجتماعی و امکان فراگیری آموزش برای متقاضیان و همچنین جلوگیری از خروج آنها از کشور برای ادامه تحصیل و دریافت مدارک دانشگاهی، مراکز آموزش عالی دولتی توسعه و مراکز آموزشی خصوصی و غیردولتی ایجاد شوند. با بررسی روند جمعیتی کشور و عدم توسعه اقتصادی کشور و امکان اشتغال پذیری برای متولدین دهه به روشنی می توان دریافت که توسعه آموزش عالی امری اجتناب پذیر بوده است. 

سهم ایرانیان از تحصیلات دانشگاهی چقدر است؟ / کانادا رکورد شکست 

از سوی دیگر از آنجا که امروز نیروی انسانی متخصص مهمترین عنصر توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور ها محسوب می شود، نقش سرمایه انسانی یک کشور در میزان رشد توسعه اقتصادی و اجتماعی آن اهمیت بیش از گذشته یافته است؛ بنابراین سرمایه گذاری در آموزش عالی یکی از اساسی ترین راه های دستیابی به توسعه اقتصادی و اجتماعی مسوب می شود، با توجه به نقش حیاتی آموزش عالی در تربیت نیروی انسانی گسترش آموزش عالی به لحاظ کمی و کیفی در کشور ایران که کشوری در حال توسعه بوده ضروری و اجتناب ناپذیر است. نتایج تحقیقات نشان می دهد که در دو دهه اخیر امکانات و بودجه های دولتی نتوانسته پاسخگویی این ضرورت باشد؛ لذا تاسیس، توسعه و تجهیز دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خصوصی و غیر دولتی مورد توجه قرار گرفته و رشد چشمگیری نیز داشته اند. 

سهم ایرانیان از تحصیلات دانشگاهی چقدر است؟ / کانادا رکورد شکست 

داشتن تحصیلات دانشگاهی برای هر فرد در سراسر جهان یک امتیاز تلقی می شود. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OCED سطح تحصیلات بزرگسالان هر کشور را درصد تحصیل کرده های رده سنی 25 تا 64 سال که مدرک دانشگاهی دارند دانسته است، بر اساس این تعریف 9 کشوری که درصد افراد تحصیل کرده در آنها باالاست، به ترتیب کانادا 56.27 درصد، ژاپن 50/50 درصد، کره جنوبی 46.86  درصد، انگلیس 45.96 درصد، آمریکا 45.67 درصد، استرالیا 43.74 درصد، فنلاند 43.60 درصد، نروژ 43.02 درصد و لوکزامبورگ 42.86 درصد است. این عدد در ایران حدود 14.4 درصد است که باتوجه به توسعه هایی که در دهه های گذشته داشته است هنوز فاصله زیادی با کشور های دنیا دارد.  

عدم تناسب بین رشته های دانشگاهی با خواسته ها و نیاز های جامعه و عدم ایجاد مهارت های خاص در دانشجویان جهت پاسشگویی به تغییرات و نیاز های بازار کار از دلایل عمده افزایش نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی است؛ بر همین اساس، تاکید برساماندهی پیمایش مستمر اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی در اسناد بالادستی بیش از پیش بر اهمیت موضوع افزوده است.

سهم ایرانیان از تحصیلات دانشگاهی چقدر است؟ / کانادا رکورد شکست 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سهم ایرانیان از تحصیلات دانشگاهی چقدر است؟/ کانادا رکورد شکست " هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سهم ایرانیان از تحصیلات دانشگاهی چقدر است؟/ کانادا رکورد شکست "، کلیک کنید.