شوک ترک ها به اردوغان – امروزیا

شوک ترک ها به اردوغان - امروزیا

در آخرین روزهای ماه مارس حزب عدالت و توسعه و رییس جمهور ترکیه در رقابت با نیروهای رقیب به ویژه حزب جمهوری خواه خلق، بزرگ ترین شکست سیاسی شان را در دو دهه اخیر تجربه کردند.

به گزارش امروزیا، محمد بیات؛ کارشناس مسایل بین الملل در یادداشتی در «راهبرد معاصر» نوشت: طبق اعلام ستاد انتخابات ترکیه، میزان مشارکت در انتخابات شهرداری ها که چندی پیش برگزار شد، 78 درصد بود و قریب به 61 میلیون نفر از واجدان شرایط پای صندوق های رای حاضر شدند. 

در نظر تحلیلگران، افزایش بی سابقه تورم، کاهش ارزش پول ملی، سرعت پایین روند تنش زدایی با واشنگتن و بروکسل و درنهایت جنگ غزه ازجمله عوامل تاثیرگذار بر انتخابات اخیر و شکست حزب حاکم از جریان های مخالف بوده است. 

رقیب اصلی دولت اردوغان توانسته است با فتح 15 کرسی از 32 صندلی کلان شهرهای اصلی ترکیه بار دیگر در راس حیات سیاسی این کشور قرار بگیرد

با آنکه حزب عدالت و توسعه (آ.ک پارتی) وضعیت نسبتاً خوبی در مجلس دارد، اما شکست در انتخابات شهرداری های آنکارا، استانبول، ازمیر، آنتالیا، مرسین و … این پیام را برای رجب طیب اردوغان دارد که دیگر واجد اکثریت آرا و حمایت عمومی نیست. 

در دو ماه اخیر اردوغان و یارانش در حزب عدالت و توسعه سعی کردند با تبلیغ برای نامزدهای نزدیک به جریان خود، کرسی شهرداری کلان شهرهای ترکیه را از دست حزب جمهوری خواه خلق درآورند، اما نه تنها در این مسیر توفیقی به دست نیاوردند، بلکه کرسی سایر شهرها را نیز از دست دادند. 

اکنون رقیب اصلی دولت اردوغان توانسته است با فتح 15 کرسی از 32  صندلی کلان شهرهای اصلی ترکیه بار دیگر در راس حیات سیاسی این کشور قرار بگیرد. از مجموع 81 شهرداری در مراکز استان ها حزب جمهوری خواه خلق 35، عدالت و توسعه 24، حزب کُردی دموکرات 10، حرکت ملی 8، دوباره رفاه دو، اتحاد بزرگ و حزب خوب نیز هر کدام یک استان را فتح کردند. 

اکرم امام اغلو چهره آینده دار حزب جمهوری خواه خلق در انتخابات اخیر توانست علاوه بر حفظ کرسی شهرداری، 26 از 39 منطقه شهر استانبول را در اختیار بگیرد و با امید بیشتری چشم به انتخابات ریاست جمهوری بعدی داشته باشد. در آنکارا نیز منصور یواش با پیروزی خیره کننده و اختلاف دو برابری توانست رقیب خود از حزب اردوغان را کنار بزند.

کارشناسان امور ترکیه معتقدند، علاوه بر متغیرهای داخلی، بحران جاری در فلسطین اشغالی نیز تاثیر جدی بر نتیجه انتخابات شهرداری ها در ترکیه برجای گذاشته است. حزب اسلام گرای «دوباره رفاه» با اتخاذ مواضع اصولی نسبت به جنگ غزه تا حدی توانسته است گوی سبقت را از حزب عدالت و توسعه برباید و در کنار جریان های چپ گرا به نماد حمایت از آرمان فلسطین تبدیل شود. 

این حزب جدید به ریاست  فاتح اربکان با کسب 6 درصد آرا موفق شد کرسی یک کلان شهر و چند شهر دیگر را به دست آورد. کارشناسان معتقدند حزب «دوباره رفاه» با موج سواری بر نارضایتی های اقتصادی- سیاسی مردم توانست بخشی از آرای حزب حاکم را به سبد خود انتقال دهد. 

در هفته های اخیر با افزایش رقابت های انتخاباتی در ترکیه یکی از انتقادات احزاب رقیب و حتی متحدان اردوغان آن بود که چرا دولت با وجود تداوم جنایت های رژیم صهیونیستی در نوار غزه، همچنان تمایلی به قطع روابط اقتصادی با تل آویو ندارد و صرفاً به اعلام مواضع دیپلماتیک و جنگ لفظی اکتفا می کند. 

کارشناسان معتقدند حزب «دوباره رفاه» با موج سواری بر نارضایتی های اقتصادی- سیاسی مردم توانست بخشی از آرای حزب حاکم را به سبد خود انتقال دهد

دیگر بازنده بزرگ این انتخابات حزب «خوب» بود که عملکرد بسیار ضعیفی از خود به نمایش گذاشت و برخلاف دوره های قبل تنها چهار درصد آرا را به دست آورد. افت 6 درصدی این حزب در انتخابات شهرداری ها شکستی سخت برای اکشنر محسوب می شود و می تواند به استعفای وی از ریاست حزب ختم شود. حزب کردی دموکرات نیز با کسب تنها 6 درصد آرا عملکرد نسبتاً ضعیفی داشت و افت چهار درصدی ثبت کرد.

بهره سخن

با آنکه اردوغان توانست در انتخابات ریاست جمهوری پیروزی قابل توجهی برابر کمال قلیچدار اوغلو، رییس حزب جمهوری خواه خلق به دست آورد، اما نتیجه نهایی انتخابات شهرداری ها نشان داد بخش قابل توجهی از رای دهندگان ترک همچنان منتظر تحقق وعده های دولت در زمینه حل وفصل بحران های اقتصادی، اجتماعی و سیاست خارجی هستند. 

با آنکه رییس حزب عدالت و توسعه پس از مشخص شدن شکست در انتخابات شهرداری ها اعلام کرد پیام مردم را دریافت کرده است، اما به نظر می آید چنین اظهارنظری با هدف به حاشیه راندن شکست و احیای روحیه طرفداران حزب عدالت و توسعه باشد. 

تحلیلگران معتقدند، برخی برندگان انتخابات اخیر ظرفیت دارند در آینده نزدیک به گزینه های بالقوه برای استقرار در پست ریاست جمهوری تبدیل شوند؛ افرادی همچون اکرم امام اوغلو و منصور یواش به نظر می آید مهم ترین گزینه های حزب جمهوری خواه خلق برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری آتی باشند. 

پایان خبر امروزیا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شوک ترک ها به اردوغان – امروزیا" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شوک ترک ها به اردوغان – امروزیا"، کلیک کنید.