مراقب این قارچ ها باشید!

مراقب این قارچ ها باشید!

آفتاب نیوز :

طی روز های گذشته سخنگوی سازمان اورژانس کشور از افزایش سه برابری مسمومیت با قارچ های وحشی در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و اعلام کرد که در یک ماه گذشته 53 نفر بر اثر مصرف قارچ های خود رو، دچار مسمومیت و 14 نفر از آن ها در بیمارستان ها بستری شده اند.

گفته می شود در فصل بهار و با افزایش حجم بارش ها، قارچ های زیادی در طبیعت می رویند و ممکن است برخی افراد بدون آگاهی این قارچ های خود رو را به عنوان قارچ خوراکی مصرف کنند که در نهایت ممکن است منجر به مسمومیت های شدید و حتی مرگ افراد شود.

اما سوالی که با انتشار این اخبار در ذهن بسیاری از افراد پیش می آید این است که چگونه می توان قارچ های سمی را از غیرسمی در طبیعت تشخیص داد و آیا همه قارچ هایی که در طبیعت می رویند سمی هستند؟ سوالی که ترحم بهزاد – مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در پاسخ به آن می گوید طبق مطالعات متخصصین و کارشناسان مربوطه، قارچ های سمی از نظر خصوصیات ظاهری مانند شکل، رنگ، بو، قوام و مزه شباهت زیادی به قارچ های خوراکی داشته و بسیار خطرناک هستند. تشخیص انواع خوراکی قارچ از انواع سمی مشکل بوده و تنها توسط متخصصان و کارشناسان مجرب قارچ شناسی و گیاه شناسی امکان پذیر است.

بهزاد همچنین از مردم درخواست کرد که از برداشت و مصرف خودسرانه قارچ های موجود در طبیعت و همچنین گیاهان دارویی که نوع آن ها را نمی شناسند جداً خودداری کنند.

وی همچنین عنوان کرد که بر اساس گزارش های واصله برای سم قارچ، پادزهر وجود ندارد و معالجه میسر نیست؛ بنابراین تنها راه ممکن جلوگیری از صدمات مصرف این نوع گیاهان و عدم برداشت گیاهان ناشناخته است که علاوه بر صدمات جانی، به اکوسیستم مرتعی آسیب می رساند، تنوع زیستی را از بین می برد، موجب تخریب منابع می شود، خسارات و زیان فراوان به نسل فعلی و نسل های آینده می زند و موجب انقراض گونه ها شده و حیات را از بین می برد.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری تصریح کرد: مصرف قارچ توسط حیوانات و پرندگان، بیانگر غیر سمی بودن آن قارچ برای انسان نیست و حتی برخی از سموم مقاوم به گرما بوده و آماده سازی آن به صورت کباب، آب پز و بخار پز و سرخ کردن، مواد سمی از بین نمی برد و سم زدایی نمی شوند؛ بنابراین توصیه می شود از برداشت و مصرف خودسرانه گیاهان دارویی و قارچ ها که نوع آن ها را نمی شناسید جداً خودداری کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مراقب این قارچ ها باشید!" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مراقب این قارچ ها باشید!"، کلیک کنید.