هشدار درباره عوارض منجر به مرگ مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک سفتریاکسون

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فراورده های سلامت سازمان غذا و دارو نسبت به عوارض منجر به مرگ مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک سفتریاکسون هشدار داد.

به گزارش امروزیا، دکتر زهرا جهانگرد اظهار کرد: طبق بررسی صورت گرفته توسط گروه ثبت و بررسی ایمنی و عوارض ناخواسته فرآورده های سلامت، از مجموع گزارش های عوارض و اشتباهات دارویی در سال 1402 در سامانه گزارش عوارض دارویی، 9 درصد آن مربوط به گزارش های عوارض ناخواسته داروی سفتریاکسون بوده است.

وی افزود: از میان گزارش های بررسی شده درخصوص عوارض داروی سفتریاکسون 286 مورد مربوط به گزارش عوارض جدی بوده است.

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فراورده های سلامت سازمان غذا و دارو تصریح کرد: از بین گزارش های بحرانی، پنج مورد به علت اندیکاسیون اشتباه مانند مصرف در بیماری های ویروسی شامل سرماخوردگی و آنفلوانزا و یک مورد به علت مصرف داروی سفتریاکسون در بیمار دارای سابقه حساسیت به دسته دارویی مذکور، قابل پیشگیری بوده است.

بنابر اعلام سازمان غذا و دارو، وی گفت: تجویز و مصرف بیش از اندازه و فاقد اندیکاسیون تایید شده دارو، عدم اطلاع بیماران و مراقبین بیماران از سوابق حساسیت دارویی، اصرار بیماران بر تجویز داروهای تزریقی توسط پزشکان، تزریق در شرایط نامناسب از نظر انجام اقدامات درمانی اورژانسی صحیح و سریع از علل وقوع عوارض جدی و مرگ و میر بیماران است.

پایان خبر امروزیا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار درباره عوارض منجر به مرگ مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک سفتریاکسون" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار درباره عوارض منجر به مرگ مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک سفتریاکسون"، کلیک کنید.