هشدار های ساده، اما مهم آتش نشانی برای سفر های نوروزی

هشدار های ساده، اما مهم آتش نشانی برای سفر های نوروزی

آفتاب نیوز :

سید جلال ملکی درباره نکاتی که باید در ایام نوروز مورد توجه قرار گیرند؛ گفت: در تعطیلات نوروز، بیشتر هموطنان ما به سفر می روند تا خستگی کل سال را از تن به در کنند اما چند نکته درباره سفر رفتن وجود دارد که همه باید به آنها توجه کنند.

وی با اشاره به اقداماتی که باید قبل از شروع سفر به آن توجه کرد؛ افزود: قبل از شروع سفر، فلکه اصلی آب و گاز را ببندید. همچنین از خاموش بودن کنتور برق اطمینان حاصل کنید.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران درباره اینکه برق در قسمتی از خانه باید روشن بماند؛ ادامه داد: به عنوان مثال یخچال باید در برق بمانند زیرا مواد خوراکی داخل آن در صورت خاموشی، فاسد می شوند. به همین جهت می توان فیوز برق قسمت آشپزخانه را روشن گذاشت و بقیه قسمت ها را خاموش کرد.

ملکی با اشاره به قفل در منزل نیز گفت: اگر در چند روز گذشته، کلید خانه شما گم شده است؛ قبل از سفر حتما قفل واحد را عوض کنید تا با خیال راحت به سفر بروید.همچنین درهای کرکره ای و حفاظ ها را نیز قفل کنید.

وی با تاکید بر اینکه خانواده و بستگان باید از اطلاعات سفر شما مطلع باشند؛ افزود: به خانواده یا بستگان خود، درباره زمان شروع و پایان سفرتان اطلاع دهید. همچنین باید مقصد سفر برای بستگان شما معلوم و مشخص باشد تا در صورت نیاز از این اطلاعات استفاده کنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران ادامه داد: اگر کسی در خانه می ماند و همراه شما به سفر نمی رود، به یکی از بستگان مطمین خود اطلاع دهید تا بتواند در زمان های مختلف به او سر بزند؛ مخصوصا اگر این فرد نیازمند رسیدگی است. همچنین این فرد باید کلید داشته باشد تا بتواند در مواقع اضطراری از آن استفاده کند.

ملکی درباره سلامت خودرو در طول سفر گفت: اگر با خودرو شخصی به سفر می روید، قبل از شروع حرکت، از سلامت آن مطمین شوید. همچنین برخی لوازم مورد نیاز مانند زنجیرچرخ را در شهرهای برفی حتما همراه خود داشته باشید.

وی افزود: در برخی مواقع مشاهده می شود که کودکان و حتی گاهی بزرگسالان سر و دستان خود را از پنجره ها یا کروکی سقف خودرو بیرون می آورند که این کار بسیار خطرناک است؛ بنابراین باید از این رفتار جلوگیری شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران ادامه داد: اگر هنگام سفر قصد استراحت کردن در مسیر را دارید؛ حتما در محل های امن و شناخته شده مستقر شوید. همچنین به محل هایی که پوشش گیاهی بسیاری دارند یا زمین های کشاورزی، وارد نشوید زیرا ممکن است سیم برق با حیوان خطرناکی آن اطراف باشد و به شما و خانواده تان آسیب بزند.

ملکی با اشاره به اقامت در کمپ ها گفت: در برخی مواقع شاهد هستیم که در ایام نوروز، به یک باره هوا سرد می شود و حتی بارندگی رخ می دهد. متاسفانه عده ای سریعا از گاز پیک نیکی برای گرم کردن چادرهای مسافرتی خود استفاده می کنند که این کار بسیار خطرناک است و سالانه تعدادی از هموطنان ما به همین شکل جان خود را بر اثر گازگرفتگی یا آتش سوزی از دست می دهند. همچنین عده ای در خودرو گاز پیک نیکی را روشن می کنند که این مسیله نیز بسیار خطرناک است. این موضوع در خودروهای سنگین بیشتر مشاهده می شود.

وی افزود:از قرار گرفتن در لب جاده ها، رودخانه ها، دره ها، زیر دکل های برق و …پرهیز کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار های ساده، اما مهم آتش نشانی برای سفر های نوروزی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار های ساده، اما مهم آتش نشانی برای سفر های نوروزی"، کلیک کنید.