پاشینیان: در 2021 «نیروهایی» به فکر گسترش درگیری ارمنستان و آذربایجان بودند

پاشینیان: در 2021 «نیروهایی» به فکر گسترش درگیری ارمنستان و آذربایجان بودند

پاشینیان امروز (چهارشنبه) گفت، در جریان درگیری های مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان در می 2021، «نیروهایی» وجود داشتند که از ایروان خواستند اقدامات نظامی را آغاز کند تا باعث ورود سازمان پیمان امنیت جمعی به این جنگ شود که به روی کار آمدن یک «دولت دست نشانده» منجر می شد.

به گزارش امروزیا، در مه 2021 ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به نقض مرزهای تحدید شده و تیراندازی متهم کردند. بعدا، دو طرف به آتش بسی با میانجی گری مسکو دست یافتند اما تبادلات آتش بین دو کشور هنوز در جریان است.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در جریان یک جلسه پارلمانی گفت: نیروهایی وجود داشتند که خواستار آغاز اقدامات نظامی بودند تا به این ترتیب، سازمان پیمان امنیت جمعی برای کمک به ما وارد معرکه شوند و دولتی دست نشانده در ارمنستان مستقر شود.

وی افزود، ایروان در آن زمان متوجه می شد که سازمان پیمان امنیت جمعی قصد داشت نه به عنوان یک متحد، بلکه به عنوان یک حافظ صلح به ارمنستان بیاید، که این اقدام ارمنستان را از سیستم تضمین امنیت سازمان حذف می کرد.

پاشینیان ادامه داد: اگر ارمنستان تسلیم احساسات می شد، وضعیت بر اساس این سناریو پیش می رفت؛ انتقال عملیات نظامی به عمق خاک ارمنستان، اختلال در انتخابات مجلس ملی، عدم وجود مقامات فعال، استقرار صلحبان های سازمان امنیت جمعی به جای متحدان در ارمنستان، تشکیل یک دولت دست نشانده و لغو واقعی دولت.

در 23 فوریه، پاشینیان گفته بود که ایروان مشارکت خود در سازمان پیمان امنیت جمعی را متوقف می کند، چون ظاهرا پیمان امنیت جمعی در مورد ارمنستان اجرا نشده است. در ماه مارس، پاشینیان گفت اگر این سازمان به سوالات مطرح شده از سوی ایروان در مورد قلمرو مستقل این کشور پاسخ ندهد، ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی خارج می شود.

اواخر ماه مارس 2024، سرگیی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته بود سازمان پیمان امنیت جمعی در چندین نوبت از منافع ارمنستان در شرایط دشوار دفاع کرده است. این سازمان برای کاهش تنش بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان آماده اعزام یک ماموریت حافظ صلح به این کشور در سال 2021 بود.

سازمان پیمان امنیت جمعی یک ایتلاف امنیتی منطقه ای متشکل از ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان است.

پایان خبر امروزیا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پاشینیان: در 2021 «نیروهایی» به فکر گسترش درگیری ارمنستان و آذربایجان بودند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پاشینیان: در 2021 «نیروهایی» به فکر گسترش درگیری ارمنستان و آذربایجان بودند"، کلیک کنید.