پرونده های باز وزارت خارجه در سال 1403

مهسا مژدهی: سال کاری 1403 آغاز شده است و وزارت خارجه هم همزمان با دیگر دستگاه ها آماده است تا کارهای نیمه کاره از سل قبل را از سر بگیرد. برخی از مهم ترین پرونده های وزارت خارجه ناتمام مانده اند که امید می رود در سال 1403، سروسامانی به آنها داده شود. حل و فصل تحریم ها و شاید حتی احیای برجام، عمق بخشیدن بیشتر به رابطه با عربستان و پیگیری قراداد 25 ساله میان ایران و چین از مواردی است که امسال نیاز به رسیدگی از سوی وزارت خارجه کشورمان را دارند. البته در وضعیت کنونی و بحران منطقه ای عکس العمل در برابر اقداماتی چون حمله اسراییل به کنسولگری ایران از امور ضروری و فوری است که وزارت خارجه آنها را دنبال می کند. حل بحران غزه هم از مسایلی است که به همکاری ایران نیاز دارد.

قرارداد 25 ساله ایران و چین

دی ماه 1402، خبرگزاری های اصولگرا از قول مجیدرضا حریری، رییس اتاق ایران و چین اعلام کردند اجرای قرارداد 25 ساله ایران و چین آغاز شده است. این درحالیست که ما هنوز چیزی از قرارداد محرمانه میان دو کشور نمی دانیم. قرارداد سال 1399امضا شده بود و جزییات آن ناگفته ماند. با این حال موجی از مخالفت ها را به همراه داشت و چندان از قرارداد طولانی مدت میان ایران و چین استقبال نشد. طبق ادعای پترولیوم اکونومیست حجم سرمایه گذاری در قراداد معادل 280 تا 400 میلیارد دلار است. این در حالیست که وزیرخارجه هم گفته بود دراصل توافق از ابتدای سال 1400 عملی شده است. به هرحال ایران و چین احتمالا امسال هم قرار است اجرای قرارداد را اجرا کنند و باید امید داشته باشیم که احتمالا روند اتفاقات را به اطلاع عموم هم بگذارند.

پرونده های باز وزارت خارجه در سال 1403

اسراییل به دنبال جنگ با ایران است

گروسی: ایران 2015، ایران سال 2024 نیست

مقام مصری خبر داد: احتمال بازگشت قریب الوقوع سفرای ایران و مصر به دو کشور

افزایش دامنه ارتباط با عربستان

روابط ایران و عربستان پس از هفت سال در تاریخ 19 اسفند ماه سال 1401 در پی دیدار علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و همتای سعودی خود در چین و گفتگوهای فشرده، از سرگرفته شد.امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 28 مرداد ماه در جده با بن سلمان دیدار کرد تا همه چیز به حالت قبل برگردد. ایران می گوید عربستان قصد سرمایه گذاری در کشورمان را دارد. ماجرا وقتی ابعاد عجیب تری گرفت که یک نویسنده در وال استریت ژورنال مدعی شد ریاض به ایران پیشنهاد داده اگر گروه های نزدیک به ایران دست از فعالیت ها در منطقه بردارند حاضر است در کشورمان سرمایه گذاری کند. البته مساله اساسی میان ایران و عربستان تحریم است و تا زمانی که تحریم ها پابرجا باشد، عربستان به هر اندازه که برای سرمایه گذاری در ایران بی تابی کند، به نتیجه چندانی نخواهد رسید. از طرف دیگر مساله غزه نشان داد ایران و عربستان با وجود آشتی هنوز نمی توانند به عنوان دو کشور مهم مسلمان با یکدیگر همکاری موثری در زمینه مساله مهمی مانند فلسطین داشته باشند. این پرونده ها در سال 1403 هم باز است و انتظار می رود تا ایران و عربستان به سمت روابط موثرتر گام بردارند.

برقراری ارتباط با مصر

ایران و مصر حدودا پنج دهه است که روابطی با یکدیگر ندارند. یک بار در زمانی که مرسی رییس جمهور این کشور بود، روزنه ای برای ارتباط دوباره برقرار شد اما این روزنه با سقوط او خیلی زود بسته شد. با این حال در یک سال اخیر دو طرف قدم هایی را برای ارتباط با یکدیگر برداشته اند. در اخرین اقدام ابراهیم رییسی به مناسب برد السیسی در انتخابات ریاست جمهوری با او تلفنی صحبت کرد. سفر ایرانی ها به نقاطی از مصر هم البته آزاد اعلام شده بود که چندان مساله مهمی از سمت ایران تلقی نشد. با این حال به نظر می رسد تهران و قاهره در مسیر برقراری روابط پس از دهه ها باشند. اگر وزارت خارجه در این زمینه دست بجنباند بالاخره یکی از مسایل مهم سیاست خارجی را حل و فصل کرده و یک پرونده قدیمی را بسته است.

رفع تحریم ها

در آخرین روزهای سال قبل مشخص شد که ایران و امریکا مذاکرات غیرمستقیم و محرمانه ای در عمان داشته اند. غرب مدعی بود که این مذاکرات درمورد مسایل منطقه و فلسطین و … انجام گرفته اما ایران گفت تنها موضوع توافق هسته ای مورد بحث قرار گرفته است. در هرحال، انتخابات ایالات متحده در راه است و کار ایران برای بازگرداندن غرب سر میز مذاکره سخت تر از همیشه شده است. حتی اگر بازگشتی هم در راه باشد، هر نوع توافقی تا پیش از انتخابات امریکا نمی تواند تضمین کننده منافع ایران باشد. از طرف دیگر تحریم ها اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرارداده اند. یکی از اموری که وزارت خارجه در هر حال بهتر است فکری به حالش کند حل مساله تحریم ایران است. حتی اگر برداشته شدن تحریم ها در این مرحله سخت باشد، تهران ممکن است بتواند قدم هایی در این مسیر بردارد.

حل سوءتفاهم ها با سازمان بین المللی انرژی هسته ای

سازمان بین المللی انرژی هسته ای نسبت به فعالیت های هسته ای ایران گزارش های حساسیت زایی منتشر کرده است. گروسی مایل است تا دست بازرسان آژانس در ایران باز تر باشد. اما او می گوید آنها مدام دسترسی کمتری به نحوه فعالیت ایران دارند. از طرف دیگر ایران زیر بار ادعای کاهش دسترسی ها نمی رود و می گوید غنی سازی در ایران خطری برای جهان به حساب نمی آید و در عین حال ناقض قوانین هم نیست. به نظر می رسد یکی از مسایلی که نباید از دید دیپلمات های ایرانی دور بماند مساله حل سوءتفاهم ها با سازمان انرژی اتمی باشد.

311312

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پرونده های باز وزارت خارجه در سال 1403" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پرونده های باز وزارت خارجه در سال 1403"، کلیک کنید.