گروسی: گام های سختی باید برداریم

گروسی: گام های سختی باید برداریم

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: گام هایی که باید برداریم خاص و سخت هستند و باید بگویم که ما در حال تلاش هستیم تا این گام ها را زودتر انجام دهیم.

به گزارش امروزیا، رافایل گروسی در کنفرانس خبری پس از بازگشت از ایران گفت: گام هایی که باید برداریم خاص و سخت هستند و باید بگویم که ما در حال تلاش هستیم تا این گام ها را زودتر انجام دهیم.

وی در پاسخ به اینکه ایران چه گام هایی را باید بردارد؟ گفت: ما یک سری مسایل را روی میز داریم و بر روی آن ها مذاکره می کنیم و در حال بررسی هستیم که می شود آن ها را حل کرد یا نه، چون هر کدام موضوعات خاصی هستند و درست نیست اینها را من اینحا برملا کنم اما ایران باید به ما دسترسی به یکسری تاسیسات خاص را بدهد. در عین حال مذاکرات ما خوب است و داریم آن را ادامه می دهیم.

مدیرکل آژانس در پاسخ به اینکه ایران پیشرفت در توافق را به لغو تحریم ها وابسته کرده است؟ اظهار کرد: نکته پیچیده این است که بسیاری از مسایل سیاسی در مذاکرات ما دخیل است. موضوع تحریم ها مهم است اما کلید آن دست من نیست؛ بنابراین ملاحظاتی وجود دارد. ایران توقعاتی دارد همانطور که من هم توقعاتی دارم.

وی عنوان کرد که درحال رایزنی با تهران در رابطه با مسایل مرتبط با بازرسی (ازجمله بازگشت برخی بازرسان اخراج شده به ایران)، مشکلات پادمانی و اتخاذ گام های داوطلبانه بیشتر از سوی ایران است.

مدیرکل آژانس بین المللی عنوان کرد که امیدوار است ایران «به زودی» برخی از این کارها را انجام دهد.

وی از ارایه ضرب الاجل در این باره خودداری کرد اما گفت که بهتر است ایران گام هایی ابتدایی تا پیش از جلسه شورای حکام آژانس اتمی در ماه ژوییه بردارد.

مدیرکل آژانس گفت: برخی مشکلات فعلی ما در حال حل شدن است و برخی هم حل شده مثلا اینکه چرا برخی چیزها را در جاهای خاص پیدا کردیم. برخی توقعات نیازمند یک چوب جادوست اما برخی قابل حل است. برخی مسایل برای گذشته و برخی برای زمان حال است و ما داریم بررسی می کنیم اینها را البته این کار بسیار سخت است و ما روی آن تمرکز داریم.

گروسی در پاسخ به اینکه آیا زمانی برای حل مسایل تعیین شده است؟ گفت: ما معتقدیم نیاز است کار به سرعت انجام شود اما برای من و آژانس و جامعه جهانی روند حرکت و رسیدن به نتیجه بسیار مهم است. در تهران و اصفهان احساس کردم یک فهم خوب ایجاد شده که می تواند اتفاق خوبی بیفتد و این اتفاق باید به سرعت روی دهد. معتقدم آنها متوجه هستند که منظور ما از سریع به نتیجه رسیدن چیست. ما باید جلو رویم. مدتهاست که ما روی موضوی پیشرفت نداشتیم و این روند باید تغییر کند.

وی درباره ماندن هیات فنی در تهران گفت: ما مذاکره کننده نداریم در آنجا اما کارشناسانی در ایران هستند.

مدیرکل درباره دسترسی آژانس به مکان های مشخص در ایران اظهار کرد: ما همه این مکان ها را مشخص کردیم.

گروسی گفت: ما باید با روش های مختلف کار را ادامه دهیم. برخی از موضوعات مهم و حیاتی هستند و باید به سرعت حل و فصل شوند که نیاز است روش هایی را برای حل انها به کار بگیریم. ما به یک فهم مشترک برای حل مسایل رسیدیم که این خیلی مهم است.

پایان خبر امروزیا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گروسی: گام های سختی باید برداریم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گروسی: گام های سختی باید برداریم"، کلیک کنید.