6 نشانه هشداردهنده زوال عقل

6 نشانه هشداردهنده زوال عقل

یک موسسه خیریه انگلیسی اعلام کرده است از هر 10 مورد مرگ در انگلیس، یک مورد به دلیل زوال عقل و آلزایمر رخ می دهد.

به گزارش امروزیا، آمار ملی انگلیس نشان داده است 74 هزار و 261 نفر در سال 2022 میلادی بر اثر زوال عقل و آلزایمر (شایع ترین شکل زوال عقل) جانشان را از دست داده اند. در سال 2021 نیز این رقم 69 هزار و 178 نفر بوده است.

سخنگوی سازمان خیریه تخصصی پرستاری زوال عقل در انگلیس گفت: نشانه های آلزایمر معمولا در ابتدای بروز بیماری خفیف است و به مرور وخیم تر می شود. ممکن است در حافظه، تمرکز و گفتار مبتلایان مشکلاتی به وجود آید؛ این امر ممکن است باعث شود فرد از محافل اجتماعی و خانوادگی کناره گیری کند.

در ادامه به نقل از ایندیپندنت، برخی از نشانه های هشداردهنده زوال عقل و آلزایمر را که همه باید بدانند، آورده ایم:

1ــ تغییر خلق وخو

به گفته سازمان خدمات ملی سلامت، زوال عقل بخشی از روند طبیعی پیری نیست و نشانه های دیگری وجود دارد که فرد باید آنها را به خاطر بسپارد از جمله تغییر خلق وخو.

اما ممکن است افراد این نشانه ها را بی درنگ تشخیص ندهند و احتمال دارد خانواده و دوستان تا مدتی متوجه آن نشوند یا آن را جدی نگیرند. در برخی افراد این نشانه ها ثابت می مانند و بدتر نمی شوند. سایر افراد مبتلا به اختلال شناختی خفیف (ام سی آی) به مرور زمان به زوال عقل مبتلا می شوند.

2ــ دشواری در فراگیری کارها و مهارت های جدید

دکتر «تیم بینلند»، رییس بخش دانش انجمن آلزایمر انگلیس می گوید: اگر فناوری یا ابزار جدیدی به دستمان برسد، ممکن است مدتی طول بکشد تا نحوه استفاده و تنظیم آن را یاد بگیریم اما فکر می کنم معمولا با کمک کتابچه راهنما به این هدف می رسیم. ولی اگر به زوال عقل مبتلا باشید، یادگیری شیوه استفاده از یک دستگاه یا وسیله جدید واقعا دشوار است.

3ــ پرسش های مکرر

مثلا اگر شریک زندگی تان به شما بگوید که شب بیرون می رود اما شما یادتان برود که گفته است کی برمی گردد، احتمالا جای نگرانی نیست.

به گفته دکتر بینلند: اما اگر به زوال عقل مبتلا باشید، احتمالا چیزی را که کسی پنج یا 10 دقیقه پیش گفته باشد، یادتان نمی آید و ممکن است این را مکرر سوال کنید.

این امر ممکن است برای اعضای خانواده تاحدی آزاردهنده باشد. بدیهی است که فرد مبتلا به زوال عقل مقصر نیست، اما ممکن است یک سوال را بارها و بارها بپرسد. این نشان دهنده مشکلی است که ممکن است زوال عقل باشد.

4ــ قرار دادن اشیا در جاهای عجیب

اگر فراموش می کنید کلید یا تلفن همراهتان را کجا گذاشته اید، اشکالی ندارد. اما بینلند می گوید فرد مبتلا به زوال عقل معمولا اشیا را در جاهای عجیب می گذارد. مثلا ممکن است کلیدهای خانه را داخل کابینت دستشویی بگذارد. این کمی عجیب است، اما از آن کارهایی است که فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است انجام دهد.

5ــ مشکل در سر و سامان دادن

ممکن است در مواردی به ویژه با افزایش سن، سر و سامان دادن کارهای شخصی دشوار شود. مثلا ممکن است مدیریت بودجه یا پرداخت صورتحساب ها بیشتر طول بکشد. بینلند گفت: اما افراد مبتلا به زوال عقل واقعا با این موضوع کلنجار می روند و توان منظم بودن و از قبل برنامه ریزی کردن را از دست می دهند.

با این حال لازم است چیزی را که همیشه برایتان «عادی» بوده است، به یاد داشته باشیدــ چون در این بیماری باید حواستان به تغییرات باشد.

بینلند تاکید کرد: اگر در امور مالی همیشه ناموفق بوده اید یا هیچ وقت حافظه خوبی نداشته اید، با افزایش سن بهتر نمی شوید اما این شرایط در مورد شما طبیعی است و غالبا نمی توان آن را به عنوان نشانه زوال عقل در نظر گرفت.

6ــ تقلا با زندگی روزمره

بینلند تاکید کرد چنانچه به زوال عقل مبتلا باشید، علایم بیماری شما نشان می دهد که در انجام دادن کارهای روزمره مشکل دارید.

تغییر از حالت عادی به بروز این نشانه ها است که زندگی روزمره را مختل می کند، بنابراین گفت وگو کردن و سر و سامان دادن به کارها برایتان مشکل می شود، به راحتی یادتان نمی آید خودرو را کجا پارک کرده اید و چیزهایی از این قبیل. این اتفاقات نه تنها آزاردهنده اند بلکه واقعا روی توانایی فرد برای انجام دادن کار و ادامه آن تاثیر می گذارند.

پایان خبر امروزیا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "6 نشانه هشداردهنده زوال عقل" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "6 نشانه هشداردهنده زوال عقل"، کلیک کنید.