آیا اوتیسم درمان قطعی دارد

بهترین زمان درمان اوتیسم

باتوجه به شیوع بالای اختلال طیف اوتیسم، خصوصاً در سال های اخیر، بهتر است والدین کودک مهارت های رشدی او را زیر نظر داشته باشند و به محض شک و تردید نسبت به آن ها، به متخصصان این امر مراجعه کنند. لباس بچه گانه اسپایدرمن برای عکاسی های کودک و نوجوان بسیار جذاب و مناسب هستند.در واقع بهتر است والدین گرامی، کودک را در 12ماهگی، 18ماهگی و 2سالگی مورد غربالگری و بررسی انجام دهند تا درصورت وجود مشکل، درمان سریع تر آغاز شود. غربالگری و پایش، گام هایی ضروری در تشخیص و درمان به هنگام این اختلال هستند.

آیا اوتیسم درمان قطعی دارد

اگر اختلال طیف اوتیسم در کودکان سریع تر و زودتر تشخیص داده شده و درمان آن به موقع آغاز شود، بسیاری از مشکلات آنان قابل جبران خواهند بود. بنابراین لازم است تمام پدران و مادران به محض اینکه در مراحل رشدی کودک تاخیری مشاهده کردند، به مراکز توانبخشی، متخصصان مغز و اعصاب کودک یا روانپزشک کودک و نوجوان مراجعه کنند. درمان به موقع به حدی تاثیرگذار است که می تواند 90 الی 95 درصد از مشکلات کودک را جبران کند.بنابراین آنچه که در درمان اختلال طیف اوتیسم اهمیت ویژه ای دارد، شروع زودهنگام درمان است که می توان آن را درصورت تشخیص صحیح و مشاهده تاخیرات رشدی در کودک، حتی از 12ماهگی آغاز کرد. از دست دادن زمان طلایی در درمان می تواند در رشد مهارت های ذهنی، درکی و شناختی و همچنین مهم ترین آن، در رشد گفتار کودک تاثیر به سزایی داشته باشد.

درمان در سنین بالاتر هم زمان بیشتری خواهد برد، هم هزینه بیشتری را بر خانواده ها تحمیل خواهد کرد، و هم سرعت پیشرفت کودک در سنین بالاتر به نسبت سن طلایی کمتر خواهد بود. قیمت لباس مرد عنکبوتی با تار ممکن است در طول زمان تغییر کند، به همین دلیل خرید در زمان مناسب می تواند مزایایی داشته باشد.بنابراین با توجه به شیوع بالای اختلال طیف اوتیسم، لازم است تمامی خانواده ها روند رشد کودک خود را مرتباً مورد ارزیابی قرار دهند تا درصورت وجود مشکل، درمان سریع تر آغاز شده و اثربخشی آن بیشتر شود. اوتیسم بیماری نیست بلکه یک اختلال است و در صورت رسیدگی به موقع قابل درمان خواهد بود.

بهترین راه درمان اوتیسم

بهترین راه درمان اختلالی با علایم مختلف و چندوجهی، نیاز به برنامه جامعی دارد که بتواند تمام جنبه های این اختلال را تحت تاثیر قرار دهد. درمانی که بتواند علایم اختلال را کم کند و مشکلات کودک را به حداقل برساند، به عنوان یک درمان جامع و تاثیرگذار پذیرفته می شود. کودکان دارای اختلال اتیسم به 3 سطح تقسیم بندی می شوند که ترین، سطح 2 اختلال اتیسم متوسط و سطح 3 دارای شدید ترین میزان اختلال می باشد.بنابراین درمان این اختلال بسته به سطحی که کودک در ان وجود دارد نیز بستگی دارد.

به طور کلی برنامه جامع و مدونی که بتواند تمامی جنبه های یک کودک دارای اختلال را از بعدهای مختلف رفتار، گفتار و زبان و ارتباط، مهارت های شناختی و ذهنی و حسی مورد بررسی و درمان قرار دهد، بسیار مهم است. متاسفانه اوتیسم داروی خاصی ندارد و داروهایی که در اختلال طیف اوتیسم به کار می روند، داروهایی جنرال و کلی هستند که جهت کاهش علایم به کار می روند.مثلاً کودکی که نقص توجه دارد، ممکن است داروی رسپریدون برای او تجویز شود. رسپریدون داروی خاص اختلال طیف اوتیسم نیست و در تمامی اختلالات رشدی دیگر نیز کاربرد دارد. بنابراین در حال حاضر در تمام دنیا بهترین راه درمان اختلال طیف اوتیسم، درمان های توانبخشی هستند که در کنار دارودرمانی و روانشناسی به درمان این اختلال کمک بزرگی می کنند.

هزینه های درمان اوتیسم:معمولاً کودکان اوتیسم به خصوص کودکانی که در سطح 2 و 3 قرار دارند، برای آموزش مداوم و مستمر به زمان خیلی بیشتری نسبت به سایر اختلالات نظیر تاخیر گفتار، بیش فعالی و … نیاز دارند.متاسفانه هزینه های توانبخشی در ایران تحت پوشش بیمه نمی باشند و آزاد حساب می شوند. اما برای والدینی که بیمه تکمیلی دارند می تواند تا حدودی کمک کننده باشد. کودکان دارای اوتیسم ممکن است در هفته حداقل به 25 تا 30 ساعت آموزش نیاز داشته باشند، درنتیجه هزینه آموزش این اختلال بالا است.

همچنین نیاز به ویزیت های دوره ای توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب کودک یا روانپزشک اطفال، دارودرمانی انجام شده، و متاسفانه هزینه های گاهاً بالای داروی این کودکان، باعث می شوند والدین آن ها متحمل پرداخت هزینه های سنگین درمانی شوند . بنابراین لازم است درمان این کودکان را با برنامه ریزی و مدیریت مناسب پیگیری نمود. هزینه های توانبخشی این کودکان با احتساب حداقل تعداد جلسات، حدوداً ماهی 2 میلیون تومان تا گاهاً 10 میلیون تومان متغیر هستند. ناگفته نماند در ایران مراکز دولتی نظیر بیمارستان ها و مراکز بهزیستی و خیریه نیز با دریافت هزینه های پایین تر از مراکز خصوصی خدمات توانبخشی را ارایه می دهند، اما متاسفانه این مراکز هم چالش های بسیار زیادی را برای خانواده ها به همراه می آورند.

بهترین روش درمان اوتیسم:روش درمان هر کودک با کودک دیگر در عین یکسان بودن هدف، متفاوت خواهد بود. با توجه به ناشناخته بودن علت دقیق اوتیسم و مطرح شدن علت های احتمالی، متاسفانه افراد سودجوی بسیاری در طول سال ها سعی کرده اند با روش های بی اساس و بیهوده هزینه های بسیار زیادی را بر خانواده ها تحمیل کنند.در حال حاضر روش های درمانی زیادی برای اختلال طیف اوتیسم وجود دارند که نسبی هستند و منجر به درمان قطعی نخواهند شد، اما به کارگیری روش منحصر به فرد و مناسب هر کودک، به شرط شروع به موقع درمان، می تواند تا 90 درصد از مشکلات او را جبران کند.

رویکردهای رفتاری و ارتباطی:رفتاردرمانی شناختی می تواند به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند تا نحوه تاثیر افکار بر رفتار را درک کنند. درمانگر به کودک نشان می دهد که چگونه احساساتی مانند اضطراب را تشخیص دهد و آن را دوباره ارزیابی و تنظیم کند. این نوع درمان برای آموزش کودکان برای مقابله با موقعیت های اجتماعی دشوار و سایر چالش های زندگی مفید است.مانند سایر گزینه های درمانی اوتیسم، جلسات CBT برای رفع نیازهای کودک شخصی سازی می شوند. این رویکرد حتی ممکن است در رفع اختلالات خواب مفید باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری درمورد آن موردنیازند.

تکنولوژی کمکی:فناوری کمکی، ازجمله دستگاه هایی مانند تابلوهای ارتباطی و تبلت های الکترونیکی، می توانند به افراد مبتلا به اوتیسم در برقراری ارتباط و تعامل با دیگران کمک کنند. به عنوان مثال، سیستم ارتباطی تبادل تصویر (PECS) از نمادهای تصویری برای آموزش مهارت های ارتباطی استفاده می کند. نحوه استفاده از نمادهای تصویری برای گفتگو و سوال پرسیدن و پاسخ به آن ها، به کودک آموزش داده می شود. برخی دیگر ممکن است از یک تبلت به عنوان دستگاهی برای تولید گفتار یا ارتباط استفاده کنند.

کاردرمانی:کاردرمانی مهارت هایی را آموزش می دهد که به فرد کمک می کنند تا حد امکان مستقل زندگی کند. این مهارت ها می توانند شامل لباس پوشیدن، غذا خوردن، استحمام و ارتباط با افراد باشند. کاردرمانی به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند تا مهارت های روزمره مانند تغذیه، نظافت و لباس پوشیدن را که برای مدرسه یا خانه مفید هستند، تقویت کنند. کاردرمانی مانند فیزیوتراپی می تواند مهارت های حرکتی را افزایش دهد.جلسات بر روی نیازهای منحصر به فرد فرد تمرکز می کنند، بنابراین فرزند شما ممکن است یاد بگیرد که از وسایل کمکی برای سازگاری با موقعیت ها و انجام وظایف استفاده کند. برنامه تبدیل گفتار به متن، نمونه ای از این دستگاه ها است که کودکی با دست خط مشکل دارد، می تواند از آن استفاده کند.

گفتاردرمانی:گفتاردرمانی به بهبود مهارت های ارتباطی فرد کمک می کند. برخی از افراد قادر به یادگیری مهارت های ارتباط کلامی هستند. برای برخی دیگر، استفاده از حرکت بدن یا تصاویر واقع بینانه تر است. اگر کودک شما با برقراری ارتباط مشکل دارد، گفتار درمانی می تواند به او کمک کند تا مهارت های کلامی و غیرکلامی خود را بهبود بخشد. گفتاردرمانگر برای بهبود مهارت های کلامی ممکن است کودک شما را ازطریق تمرین هایی که شامل توصیف احساسات و شناسایی اشیاء و اشخاص است، راهنمایی کند.

سایر تمرین ها، ریتم گفتار، ساختار جمله و واژگان کودک را بهبود می بخشند. به عنوان مثال، در طول یک تمرین ممکن است به فرزند شما یاد داده شود که در حین صحبت کردن، کف بزند تا توجه او به تعداد هجاها و سرعت جلب شود.وقتی صحبت از مهارت های ارتباط غیرکلامی به میان می آید، گفتاردرمانگر می تواند به کودک شما درمورد زبان اشاره، نشانه های دست یا ارتباط ازطریق تصاویر آموزش دهد. سایر نشانه های غیرکلامی مانند برقراری تماس چشمی نیز می توانند با گفتاردرمانی بهبود یابند.دارودرمانی:هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند اوتیسم یا علایم اصلی آن را درمان کند. با این حال، داروهایی وجود دارند که می توانند به برخی از افراد مبتلا به اوتیسم کمک کنند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

استفاده از دانشجو در درمان، استفاده از درمانگران تازه فارغ التحصیل و کم تجربه، عوض شدن پی در پی درمانگران کودک، مدت زمان کمتر ارایه خدمات و … از چالش های استفاده از مراکز دولتی هستند. با خرید لباس بتمن عضلانی  می توانید عضلاتتان را به نحو بهتری نشان دهید و از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار باشید .به طور کلی اختلال طیف اوتیسم با توجه به شیوع بالای آن (از 55 کودک یک کودک به این اختلال مبتلاست)، نیازمند ارایه خدمات بیمه ای و رسیدگی قابل توجهی از طرف دولت و کشور است تا تمامی کودکان به طور یکسان از این خدمات بهره مند شوند و کودکی بخاطر هزینه های بالای درمان از رشد عقب نماند.

به عنوان مثال، دارو ممکن است به مدیریت سطح بالای انرژی، عدم توانایی در تمرکز، اضطراب و افسردگی، واکنش رفتاری، خودزنی یا تشنج کمک کند.داروها ممکن است به طور یکسان روی همه کودکان تاثیر نگذارند. همکاری با یک متخصص درمانی باتجربه درزمینه درمان کودکان مبتلا به اوتیسم، بسیار مهم است. والدین و متخصصان درمانی باید از نزدیک مراقب پیشرفت و واکنش های کودک در هنگام مصرف دارو باشند تا مطمین شوند که عوارض جانبی منفی این درمان بیشتر از فواید آن نیستند.چندین درمان را به طور همزمان امتحان کنید.هر درمانی که امتحان می کنید، شاید برای فرزندتان موثر نباشد. با این حال، می توانید چندین درمان را به طور همزمان امتحان کنید و به دنبال علایم بهبود باشید.

هر درمانی که تاثیرگذار نباشد، شما را یک قدم به تعیین درمان موثر نزدیک تر می کند. درمان هایی مانند تغذیه درمانی و گفتاردرمانی می توانند بدون ایجاد آسیب با یکدیگر همپوشانی داشته باشند.به زمینه های که کودک تان در آن ها استعداد دارد، توجه کنید. به عنوان مثال، ممکن است در موسیقی مهارت داشته یا در مشاهده جزییات دقت بسیار بالایی داشته باشد. با نقاط قوت و ترجیحات او بازی کنید.بهترین کشور برای درمان اوتیسم:بنابراین برای یک کودک فارسی زبان بهترین کشور برای درمان ایران است. توانبخشی در ایران بسیار خلاقانه تر و پیشرفته تر از کشورهای اروپایی است و خلاقیت های موجود در به کارگیری متدها و روش های درمانی کشور عزیزمان را در هیچ کشور دیگری مشاهده نخواهید کرد. چه بسا بسیاری از هموطنان گرامی ما در سایر کشورهای اروپایی و حتی آمریکا برای درمان کودکان خود به ایران مراجعه می کنند؛

زیرا همانطور که گفتیم درمان این اختلال وابسته به زبان است و در ایران خدمات توانبخشی گسترده تر هستند. خدمات توانبخشی در ایران سال های مدیدی در حال خدمت به توان خواهان و مراجعان عزیز بوده و به لحاظ قدمت نیز از سوابق درخشانی برخوردار هستند.درمان کودکان اوتیسمی در کلینیک توانبخشی رسش:بیماری اوتیسم می تواند بر تمام جنبه های زندگی کودکان تاثیر بگذارد. بنابراین درمان به موقع آن از اهمیت بالایی برخوردار است. کلینیک جامع توانبخشی رسش با برخورداری از کادر حرفه ای متشکل از کاردرمانگران، گفتاردرمانگران، فیزیوتراپ ها، متخصصان تغذیه، روانشناسان و سایر متخصصان آماده خدمت رسانی به شماست. تیم درمانی این مجموعه پس از معاینه و بررسی کودک دلبند شما، برنامه درمانی هدفمندی ایجاد می کنند. پس اگر کودک شما به این اختلال مبتلاست، هر چه سریع تر به کلینک ما مراجعه کنید و از خدمات درمانی ما بهره مند شوید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا اوتیسم درمان قطعی دارد" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا اوتیسم درمان قطعی دارد"، کلیک کنید.